Co uprawiać zimą w szklarni lub namiocie?

05. 12. 2022

Co uprawiać zimą w szklarni lub namiocie?

Większość z nas czyści szklarnię jesienią, usuwa chwasty i nawozi grządki i tak szklarnia jest przygotowywana do zimowania. Całą zimę kupujemy warzywa w supermarketach, żeby mieć chociaż trochę witamin. Ale obecna sytuacja gospodarcza prawdopodobnie zmusi nas do ponownego rozważenia naszego postępowania w tym temacie.

Myśląc, że szklarnię można wykorzystać nawet zimą, zapewne wydaje nam się, że będziemy musieli ją ogrzać. Na szczęście to nieprawda. Przy cenach energii warzywa uprawiane w ten sposób stałyby się droższe. Istnieją rodzaje warzyw, którym zimno nie przeszkadza, a niektóre nawet je lubią.

Jeśli nie masz szklarni, nie martw się, równie dobrze sprawdzi się namiot, którego zakup będzie wielokrotnie tańszy niż szklarnia. Należy tylko pamiętać, że zimą jest bardziej wietrznie niż przez resztę roku, dlatego namiot należy dobrze zabezpieczyć przed wiatrem.

Jakie warzywa można uprawiać zimą?

Kapusta należy do warzyw, którym zima nie przeszkadza. Niektóre rodzaje kapusty dobrze sobie radzą nawet na mrozie: jarmuż, brukselka czy kapusta głowiasta bez problemu zniosą mróz, więc zimą można je uprawiać na zewnątrz. Można również uprawiać niektóre warzywa liściaste. Wypróbuj różne rodzaje sałaty lub szpinaku, chociaż nie są tak odporne na silne mrozy jak kapusta. W ostatnich latach jednak w większości rejonów Polski, silne mrozy w zimie występują dość rzadko, co najwyżej przez kilka dni. W tym czasie możesz zabezpieczyć warzywa, przykrywając je białą włókniną.

Oczywiście nawet zimą rabaty w szklarni trzeba podlewać, ale tylko wtedy, gdy nie jest mroźno.

Jeśli pada śnieg, nie zapomnij usunąć go ze ścian i dachu szklarni, aby rośliny miały wystarczająco dużo światła.

Pamiętaj też, aby usuwać śnieg z dachu szklarni, nawet gdy nie uprawiasz w niej warzyw zimą. Zbyt duży ciężar śniegu mógłby uszkodzić dach, zwłaszcza jeśli zrobiony jest z poliwęglanu.

 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować