Grudniowe prace w ogrodzie!

02. 01. 2024

Grudniowe prace w ogrodzie!

Choć może się wydawać, że wraz z nadejściem zimy nie ma zbyt wiele do zrobienia w ogrodzie, to w rzeczywistości jest odwrotnie. W grudniu nie kosimy już trawy, ale nadal możemy grabić resztki opadłych liści.

Do przymrozków podlewamy byliny i krzewy zimozielone. Bardziej wrażliwe byliny i dwuletnie rośliny można chronić przed mrozem, przykrywając korzenie ściółką i białą włókniną.

Byliny w pojemnikach można chronić na zimę, zakopując pojemniki w kompoście lub w kwietniku. Dzięki temu nie zamarzną i nie uszkodzą korzeni roślin.

Gdy spadnie śnieg, trzeba będzie ciężko pracować, aby go odgarnąć z podjazdów, chodników i ścieżek. Taki śnieg możemy sprytnie wykorzystać, przenosząc go na grządki, co ochroni rośliny przed mrozem i jednocześnie stopniowo zaopatrzy je w wodę.

Śnieg może również wyrządzić znaczne szkody w ogrodzie. Szczególnie ciężki, mokry śnieg może połamać niektóre drzewa i krzewy. Najbardziej zagrożone są rośliny zimozielone, gdzie śnieg obciąża liście i igły. Dlatego ważne jest, aby ostrożnie strząsnąć śnieg lub zamiatać go miotłą.

Jeśli masz w ogrodzie szklarnię, odgarnij z niej śnieg. W szczególności szklarniehttps://www.hechtpolska.pl/pl/c/szklarnie-ogrodowe z poliwęglanu o konstrukcji aluminiowej mogą zostać zniszczone przez obfite opady śniegu. Możesz także zapobiec uszkodzeniom szklarni, podpierając kalenicę dachu od wewnątrz belką pośrodku.

Zanim zaczną się silne mrozy, przejdź się i jeszcze raz sprawdź ogród. Nie zostawiaj niczego co może zgromadzić wodę, zwłaszcza pojemniki i donice, które zostałyby rozerwane przez lód. Sprawdź także systemy nawadniające, aby upewnić się, że nie ma w nich wody. Lód może uszkodzić nawet tak małą rzecz jak zraszacz na wężu, w którym zostało trochę wody z ostatniego podlewania.

Jeśli posiadasz odśnieżarkę, warto ją sprawdzić i przygotować do sezonu. Kiedy spadnie śnieg, jest już za późno na rozwiązanie jakichkolwiek problemów technicznych.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować