Jak przygotować ogród na mrozy?

27. 12. 2022

Jak przygotować ogród na mrozy?

Zewnętrzne krany, węże, systemy podlewania ogrodu, systemy nawadniające, ale także filtry basenowe i inne urządzenia muszą być przygotowane na zimę, aby nie uległy uszkodzeniu przez mróz. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, lepiej się pośpiesz.

Masz w domu lub ogrodzie zbiornik wody, który nie jest ogrzewany? W takim przypadku konieczne jest spuszczenie wody zarówno z pompy, jak i ze zbiornika, w przeciwnym razie mróz mógłby je rozsadzić. Ważne jest również, aby spuścić wodę z wszelkich rur, które mogą zamarznąć.

Wyłącz dopływ wody do wszystkich kranów używanych do nawadniania na zewnątrz. Jeśli nie możesz całkowicie spuścić wody z rury do zewnętrznego kranu, przynajmniej pozostaw kran całkowicie odkręcony, aby woda mogła mieć trochę miejsca na rozszerzenie się, jeśli zamarznie. Jest to jednak bardzo awaryjne rozwiązanie, jedynym sposobem na zapewnienie, że nic nie zostanie uszkodzone, jest zawór, który odprowadza całą wodę z rury prowadzącej do zewnętrznych kranów.

Jeśli masz instalację automatycznego nawadniania w swoim ogrodzie, koniecznie przeprowadź jej kontrolę. Profesjonalnie zainstalowane zraszacze są zwykle wyposażone w zawór spustowy, aby zapewnić samoczynne odprowadzanie wody z rury po odcięciu dopływu wody, ale warto się upewnić i sprawdzić.

Przechowuj węże ogrodowe w miejscu, w którym temperatura nie spada poniżej zera. Wąż staje się kruchy z powodu mrozu i łatwo pęka pod wpływem zamarzniętej wody. Podobnie pistolet natryskowy do węży. Osobiście kiedyś to zlekceważyłem i reszta wody po zamrożeniu popsuła pistolet.

Opróżnij wszystkie beczki i zbiorniki na deszczówkę i odwróć je do góry dnem.

Na koniec sprawdź, czy odpowiednio zabezpieczyłeś filtry basenowe. Spuść wodę z rur i węży zasilających, zamknij skimmer i dysze spustowe korkami. Spuść wodę z pompy i pojemnika filtra. Ustaw dźwignię zaworu filtra w pozycji „zima”.

Jeśli przechowujesz sprzęt ogrodowy w nieogrzewanej szopie, nie zapomnij o opryskiwaczach ogrodowych, zraszaczach czy myjkach ciśnieniowych. Reszta wody często w nich pozostaje. Gdy w myjce ciśnieniowej pęknie pompa, jej naprawa będzie bardzo kosztowna.

Nie należy lekceważyć siły rozszerzającego się lodu. Potrafi rozsadzać skały i stal. Dlatego ostrożnie rozejrzyj się po ogrodzie, sprawdź rzeczy przechowywane w nieogrzewanych domkach ogrodowych i szopach. W końcu spore szkody może wyrządzić też lód, który wydostaje się z pękniętej butelki i po stopieniu woda płynie tam, gdzie nie powinna.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować