Jaką odśnieżarkę wybrać?

30. 01. 2023

Jaką odśnieżarkę wybrać?

Możemy zaangażować dzieci w sprzątanie śniegu w weekend - i zrobić z tego zabawę. Niestety, śnieg nie pada tylko w weekend, dlatego czasem trzeba go odśnieżać jak najsprawniej i najszybciej. Niewiele osób jest zachwyconych, gdy we wczesnych godzinach porannych muszą mozolnie odśnieżać teren przed wjazdem do garażu lub na chodniku. Manualne metody odśnieżania są też nieefektywne przy oczyszczaniu większych powierzchni. W takich przypadkach zaczynamy szukać odśnieżarki, która większość ciężkiej pracy wykonuje za nas i sprząta nawet 20 razy szybciej. Ale jeśli nie masz doświadczenia z odśnieżarkami, jej wybór może być trudnym orzechem do zgryzienia. Obecnie na rynku istnieje niezliczona ilość rodzajów tego typu urządzeń, różniących się konstrukcją i wieloma funkcjami.

Wybierając więc odpowiednią odśnieżarkę, należy przede wszystkim zastanowić się, gdzie i w jakich warunkach zamierzamy jej używać. W tym względzie ważne jest, aby wiedzieć coś o tym, jak działają poszczególne rodzaje odśnieżarek, a tym samym jakie są ich możliwości. Przeglądając oferty szybko zauważymy, że odśnieżarki można zasadniczo podzielić na jednostopniowe i dwustopniowe. To oznaczenie mówi o tym, ile etapów odśnieżania jest realizowanych. Porozmawiajmy więcej na ten temat...

Odśnieżarki jednostopniowe

 

Działanie jednostopniowej odśnieżarki

Jednostopniowe odśnieżarki zostały wyposażone w zestaw obracających się łopatek, które nabierają śnieg i wyrzucają go w pożądanym kierunku. Łopatki te mogą być plastikowe lub metalowe, a na krawędzi znajdują się gumowe listwy, które zapobiegają uszkodzeniu powierzchni pod ostrzem, zapewniając jednocześnie doskonałe odśnieżanie. Łopatki obracają się zgodnie z kierunkiem ruchu kosiarki i przegryzając śnieg, jednocześnie przesuwają kosiarkę do przodu. W pewnym stopniu zastępuje to pracę bardziej skomplikowanych frezów z układem kół zębatych.

Odśnieżarki jednostopniowe przeznaczone są do odśnieżania utwardzonych powierzchni płaskich, takich jak asfaltowe lub betonowe chodniki czy kostka brukowa. Chociaż jednostopniowa odśnieżarka nie poradzi sobie z udeptanym i oblodzonym śniegiem, jej lekkość i zwrotność sprawiają, że jest nieoceniona przy odśnieżaniu chodników i mniejszych powierzchni. W zależności od rodzaju odśnieżarki, może ona wyrzucać śnieg na odległość około 10 metrów. Kierunek wyrzutu śniegu można regulować poprzez obracanie komina na górze urządzenia, a w niektórych małych odśnieżarkach można kierować wyrzutem za pomocą listew znajdujących się pod górną pokrywą.

Odśnieżarki jednostopniowe mogą być napędzane silnikiem elektrycznym zasilanym z sieci, napędem akumulatorowym lub silnikiem spalinowym:

1) Odśnieżarki elektryczne mają przewagę w postaci prostoty konserwacji, nie wymagają one skomplikowanego rozruchu ani regularnego serwisowania złożonego silnika spalinowego. Energia dostarczana jest bezpośrednio z gniazdka elektrycznego Nie musi to być jednak problem w okolicach zwykłych domów jednorodzinnych.

2) Odśnieżarki akumulatorowe łączą w sobie łatwość konserwacji odśnieżarek elektrycznych z niezależnością odśnieżarek z silnikami spalinowymi. Z naładowanym akumulatorem możesz swobodnie poruszać się w dowolnym miejscu, nieograniczony kablami. Również w tym przypadku wyeliminowano skomplikowany rozruch i konserwację silników spalinowych. Jedynym ograniczeniem jest pojemność baterii, która nie zawsze wystarcza na cały czas odśnieżania na jednym ładowaniu. Na szczęście bateria nie jest stałym elementem noża i można ją łatwo wyjąć i wymienić w kilka sekund. Jeśli zdecydujesz się na zakup drugiego akumulatora, zawsze możesz naładować jeden na szybkiej ładowarce podczas pracy z odśnieżarką, w zasadzie pracując bez przerwy.

3) Odśnieżarki napędzane silnikiem spalinowym posiadają istotną zaletę w postaci większej mocy silników spalinowych w porównaniu z silnikami elektrycznymi. Nieco trudniejsza konserwacja jest równoważona przez całkowitą niezależność takiego urządzenia. Można go używać praktycznie wszędzie, nawet w miejscach, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej, a okres użytkowania jest ograniczony w zasadzie tylko przez odpowiedni zapas paliwa.

Odśnieżarki dwustopniowe

 

Działanie dwustopniowej odśnieżarki

Jak można się domyślić, odśnieżanie za pomocą tego typu urządzeń odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym etapie stalowy świder spiętrza śnieg w środku odśnieżarki do tunelu, w którym, w drugim etapie, stalowe łopatki obracają się z dużą prędkością, aby wyrzucić ścięty śnieg i lód z dużą prędkością w dół komina wyrzutowego. Dwustopniowe odśnieżarki poradzą sobie więc ze zdławionym śniegiem pełnym szronu i sopli. Stalowy ślimak wyposażony jest w zęby, które gryzą, kruszą i wyrzucają śnieg i lód na stalowe zęby wirnika. Ślimak i wirnik ukryte są w stalowym pojemniku, który jest odporny na uderzenia kawałków lodu. To naprawdę potężne maszyny, które wyrzucają śnieg na odległość często przekraczającą 10 metrów. Jeśli chodzi o moc i wagę, te odśnieżarki zostały wyposażone we własny układ jezdny; lepsze modele mają również sześć biegów do przodu i dwa do tyłu. Prędkość jazdy można łatwo dostosować do jakości i warstwy śniegu, dzięki czemu odśnieżarka może bez problemu pracować. Dwustopniowe odśnieżarki poradzą sobie ze śniegiem na każdej płaskiej powierzchni. Z pewnymi ograniczeniami można je więc stosować np. na zupełnie płaskich trawnikach, ale trzeba wziąć pod uwagę, że elementy obrotowe mogą zniszczyć trawnik, a w szczególności należy unikać przedostawania się do ślimaka czegokolwiek innego niż śnieg.

Zamiatarki

Zamiatarki znajdują zastosowanie na utwardzonych powierzchniach parkingów samochodowych, asfaltowych podjazdach, chodnikach i poboczach. Szczotki zamiatarek mogą usuwać śnieg nieprzetarty w sposób, w jaki nie może tego zrobić odśnieżarka, ale poradzą sobie tylko z mniejszą warstwą świeżego śniegu. Niektóre zamiatarki można więc uzupełnić o pług śnieżny lub wymienić szczotkę na maszynie na pełnowymiarową dwustopniową odśnieżarkę. Dzięki temu zamiatarka może być używana przez cały rok.

Wybór odśnieżarki - o czym pamiętać?

Zastanów się dokładnie nad rodzajem czyszczonej powierzchni. Odśnieżarka jednostopniowa nie może być stosowana na nieutwardzonych powierzchniach ze względu na nisko obracające się ostrza; w większości kosiarek dwustopniowych wysokość ślimaka nad powierzchnią można regulować poprzez przesunięcie bocznych prowadnic.

Wybierz typ napędu. Nawet mniej biegli technicznie użytkownicy mogą obsługiwać odśnieżarkę elektryczną lub akumulatorową. Nie ma konieczności skomplikowanego odpalania, nie ma potrzeby obsługi napędu. Kompromisem dla prostoty korzystania jest niższa moc i ograniczenie dostępności sieci elektrycznej. W przypadku odśnieżarek elektrycznych wymagane są pewne umiejętności techniczne. Użytkownik musi być w stanie uruchomić silnik i w pełni obsługiwać maszynę. W przypadku odśnieżarek z napędem obejmuje to np. ustawienie odpowiedniej prędkości obrotowej, użycie dźwigni do rozpoczęcia obrotu ślimaka i napędu. Choć nie jest to z natury trudne, dla niektórych może stanowić problem.

Rodzaj i ilość śniegu do usunięcia to kolejny ważny czynnik przy wyborze odpowiedniej odśnieżarki. Jak już wspomniano, odśnieżarka jednostopniowa doskonale odśnieża śnieg nieutwardzony, ale nie poradzi sobie ze śniegiem udeptanym. Dzięki temu idealnie nadaje się do zamkniętych ogrodów, gdzie śnieg nie jest deptany przed odśnieżaniem. Na publicznym chodniku może być trudno dopilnować, aby nikt nie chodził po chodniku przed odśnieżaniem. W takim razie w grę wchodzi tylko dwustopniowa odśnieżarka ze stalowym ślimakiem.

Nie zapominaj, że odśnieżarka musi również móc przecisnąć się przez najwęższą przestrzeń, którą chcesz oczyścić. O ile duża odśnieżarka, o ogromnej mocy może szybko oczyścić duże powierzchnie, o tyle jest bezużyteczna, jeśli trzeba ręcznie oczyścić wąski chodnik za domem, bo mocna, dwustopniowa odśnieżarka się tam nie zmieści. Chociaż czyszczenie dużej powierzchni za pomocą mniejszej odśnieżarki trwa dłużej, to przy czyszczeniu wąskich powierzchni można szybko nadrobić stracony czas.

Jeśli więc masz już wszystko dokładnie przemyślane, możesz zacząć wybierać...

 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować