Ceny energii rosną, wiemy jak oszczędzać…
22. 10. 2021
Zapewne wszyscy zauważyli, że w najbliższych miesiącach wszyscy będziemy musieli ponownie sięgnąć do kieszeni, płacąc za energię. Dostawcy nie ukrywają, że w przypadku prądu wzrost cen wyniesie kilkadziesiąt procent, w przypadku gazu nawet setki procent. Już teraz widać wzrost cen paliw. I choć niektórzy eksperci przewidują, że z czasem te ceny ponownie spadną, niemądrze byłoby sądzić, że zbliżą się nawet do swoich pierwotnych wartości.
Jasne jest zatem, że wszyscy będziemy musieli ponownie obliczyć budżet rodzinny. Każdego roku płacimy kilkaset złotych więcej za światło i ciepło. Już teraz wiadomo, że na przykład wiele rodzin z dziećmi, których dom jest obciążony kredytem hipotecznym, może popaść w kłopoty, ale w rzeczywistości dotyczy to nas wszystkich.
Najwyższa część budżetu to zazwyczaj ogrzewanie. Oczywiście wzrost dotknie tych, którzy ogrzewają gazem lub energią elektryczną. Więc gdzie oszczędzać?
Najbardziej efektywnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest ogrzewanie drewnem. Wielu już to zrobiło, co widać po gwałtownym wzroście zainteresowania rozdrobnionym drewnem, na dostawę którego w niektórych regionach trzeba teraz poczekać kilka tygodni. Możesz jednak zaoszczędzić czas i pieniądze, jeśli masz drzewo, które sam przygotujesz. To prawda, że będzie to kosztować trochę pracy, ale nieobrobione drewno może być nawet o połowę tańsze. Samodzielne cięcie i rąbanie drewna może nie być tak dużym problemem.
Piła jest szczególnie potrzebna do cięcia drewna. Może być łańcuchowa lub tarczowa. Oba rodzaje pił mają swoje plusy i minusy, zależy to tylko od Twoich preferencji. Piła łańcuchowa jest zwinna, można ją ciąć praktycznie w każdym miejscu. W łatwy i szybki sposób przytniesz kłody na wymaganą długość, pracę ułatwi Ci stojak, w którym możesz trzymać cięte drewno. Jednak piła łańcuchowa wymaga dokładnej konserwacji i pewnych umiejętności cięcia. W przeciwieństwie do tego, nowoczesne pilarki tarczowe to w zasadzie maszyny jednofunkcyjne, dzięki którym przygotowanie drewna opałowego jest bardzo proste. Tarcza ukryta jest pod osłoną, aby zapobiec przypadkowym zranieniom. Część jest odsłonięta tylko wtedy, gdy przesuniesz kłodę w kierunku tarczy. Cięcie jest zatem bezpieczniejsze, a praca przebiega szybko.
Następnie możesz porąbać drewno klasyczną siekierą. Nowoczesne siekiery doczekały się wielu ulepszeń. W szczególności trzonki są teraz wykonane z kompozytu, dzięki czemu są lżejsze, mocniejsze i lepiej leżą w dłoni. Jednak kształt siekiery jest również dostosowany do konkretnych celów. Np. osie rozłupujące są klinowane po bokach klinami, które znacznie ułatwiają rozłupywanie nawet najtwardszej kłody.
Jednak praca z siekierą wymaga pewnej siły i zręczności. Jeśli nie masz ochoty rąbać siekierą, zaopatrz się w łuparkę do drewna. Dzięki mocnej hydraulice poradzi sobie nawet z najtrwalszą kłodą, wystarczy nacisnąć dźwignię. Obsługa to pestka, nie spocisz się nawet podczas pracy.
Oczywiście drewno jest dla ciebie bezużyteczne, jeśli nie masz w czym go spalić. Kupowanie wysokiej jakości pieców na drewno nie stanowi dziś problemu. Oczywiście może to oznaczać konieczność dokonania pewnych przeróbek budowlanych, tak aby piec można było postawić w pomieszczeniu, w którym wcześniej tego nie planowano. Będzie to oznaczać pewną inwestycję, ale w perspektywie, gdy można spodziewać się dalszego wzrostu cen energii, z pewnością kilkakrotnie się to zwróci. Aby jednak piec mógł się efektywnie nagrzewać, musi mieć odpowiednią moc. Jeśli wydajność jest niska lub niepotrzebnie wysoka, dosłownie wyrzucisz pieniądze.
I ostatnia wskazówka:
Wraz ze wzrostem cen paliw codzienna podróż samochodem do pracy staje się stosunkowo drogim luksusem. Mimo nacisku na stopniowe przejście na elektromobilność, samochód na baterie jest niedostępny dla przeciętnego obywatela. Dodatkowo stutysięczna inwestycja w samochód elektryczny z perspektywą jeszcze wyższych cen prądu może nie być korzystna. Jeśli jednak zaakceptujesz nieco niższy komfort podróżowania i zdecydujesz się pojechać do pracy, przynajmniej okazjonalnie, na hulajnodze elektrycznej, wpływ na portfel może okazać się bardzo znaczący. Ceny zakupu skuterów elektrycznych wynoszą dziesiątki tysięcy w porównaniu do setek tysięcy, a nawet milionów samochodów elektrycznych. Taką hulajnogę można naładować ze zwykłego gniazdka w nocy. Najprawdopodobniej korzystanie ze skutera będzie kosztować mniej niż korzystanie z transportu publicznego. Plusem jest to, że nie musisz czekać na przystankach autobusowych, możesz też wybrać się na zakupy, na wycieczkę lub odwiedzić przyjaciół.
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.