Czas przygotować ogród na zimę

28. 09. 2020

Czas przygotować ogród na zimę

Wieczory się wydłużają, dni stają się krótsze, a słońce traci siły. Trawę skosimy jeszcze kilka razy i za kilka dni zaczniemy grabienie opadłych liści.

Świeżo opadłe liście będą dużo łatwiejsze do oczyszczenia jesienią niż po zimie. Ponadto w opadłych liściach mogą dobrze zimować różne szkodniki i choroby, które w przyszłym roku mogą spustoszyć nasz ogród.

Od wielu dziesięcioleci do czyszczenia liści używano klasycznych grabi. Jednak nawet grabie przeszły długi rozwój od czasu pierwszych całkowicie drewnianych, nadających się do odwracania siana. Dziś na rynku dostępne są grabie o różnych kształtach, konstrukcji i zastosowanych materiałach.

Klasyczne grabie z trzonkami drewnianymi lub coraz częściej plastikowymi to klasyczne narzędzie do zgrabiania trawy czy liści. Grabie wykonane z wytrzymałego tworzywa są lekkie, posiadają wytrzymałe zęby, dzięki czemu wiosną można nimi również modyfikować rabaty kwiatowe. Jednak te grabie nie nadają się do grabienia liści. Ich solidna konstrukcja słabo dopasowuje się do terenu, solidne zęby niepotrzebnie niszczą trawnik.


Do grabienia liści idealnie nadają się tzw. grabie szwedzkie lub elastyczne grabie plastikowe.

Szwedzkie grabie mogą być zarówno metalowe, jak i plastikowe. Ich główną zaletą jest możliwość szybkiego dostosowania szerokości do aktualnych potrzeb. Elastyczne druty dobrze dopasowują się do nierównych powierzchni i doskonale wykopują nawet najmniejsze resztki liści.

Podobnie sprawdzą się również plastikowe grabie wachlarzowe, które są lekkie, a dzięki swojej elastyczności również dobrze dopasowują się do powierzchni. Oferowane są w różnych szerokościach.

Trzonki również przeszły transformację. Dziś można kupić bardzo wytrzymałą, ale jednocześnie lekką aluminiową rączkę ze zmiękczoną rękojeścią, która dodatkowo chroni dłoń przed kontaktem z zimnym metalem, szczególnie w chłodne jesienne dni. Dodatkowo, jeśli rękojeść wyposażona jest w szybkozłączkę, w ciągu kilku sekund wymienisz grabie odpowiednio do wykonywanej na pracy. Oznacza to, że jednym uchwytem możesz używać kilku rodzajów grabi do różnych czynności. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także przestrzeń w garażu.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować