Dlaczego przekopanie klombów jest tak ważne?

21. 09. 2021

Dlaczego przekopanie klombów jest tak ważne?

Koniec lata i początek jesieni to okres zbioru ostatnich owoców i warzyw oraz przygotowania grządek na kolejny sezon. Niektórzy początkujący i niedoświadczeni ogrodnicy często odkładają tę czynność do wiosny. Praca łopatą jest powolna, bardzo uciążliwa, a sucha pogoda często nie sprzyja ogrodnictwu.

Ale jeśli chcesz zobaczyć satysfakcjonujące zbiory w przyszłym roku- musisz zadbać o kultywację. Ale nie musisz niszczyć pleców łopatą. Obecnie na rynku dostępne są kultywatory i glebogryzarki wszystkich typów, które wykonają pracę praktycznie bez wysiłku w ułamku czasu w porównaniu do ciężkiej pracy łopatą. Dostępne są zarówno małe kultywatory elektryczne do małych rabat kwiatowych, jak i potężne maszyny silnikowe, które poradzą sobie nawet z mniejszym polem.

Kultywacja miesza glebę, co przede wszystkim znacznie ogranicza wzrost chwastów. Wprowadzając powietrze do gleby, wspierasz pożyteczne mikroorganizmy żyjące w glebie i pomagasz rozkładać materię biologiczną. Dlatego dobrze jest dodać kompost lub obornik do gleby podczas jesiennej kultywacji. Jednak kompost powinien mieć co najmniej 2 lata, aby nie wnosić nasion chwastów do grządki. Obornik jest ważnym źródłem azotu i innych składników odżywczych. Jest to szczególnie doceniane przez rośliny o dużej zawartości składników odżywczych. Jednak nigdy nie używaj obornika tam, gdzie wyrośnie czosnek.

Kultywacja gleby jest również bardzo ważna na glebach ciężkich i gliniastych. Mają one tendencję do szybkiego opadania i tworzenia nieprzepuszczalnej warstwy na powierzchni, która nie jest penetrowana przez powietrze ani wodę. Jednak ciężkie gleby generalnie nie nadają się do uprawy, a jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości plony, najlepszym sposobem jest całkowita wymiana gleby w kwietnikach. Ale nie zawsze jest to możliwe. W takim przypadku należy bardzo dokładnie pielęgnować ciężką glebę i stale ją rozjaśniać poprzez dodawanie kompostu. Nie oszczędzaj na kompoście, ciężkie gleby mają tendencję do wiązania składników odżywczych i słabego ich uwalniania dla roślin.

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o tzw. zielonym nawożeniu. Technika ta polega na wysiewie szybko rosnących roślin w rabatach po zbiorach, które wystarczają do wytworzenia do jesieni większej ilości zielonej masy. Następnie użyj kultywatora, aby pociąć rośliny na małe kawałki i wkopać je w ziemię. Mikroorganizmy rozkładają tę biomasę w glebie na bardzo potrzebne składniki odżywcze. W tym roku prawdopodobnie jest już za późno na zielone nawożenie, ale możesz spróbować w przyszłym roku.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować