Idealny czas na sadzenie rabat wieloletnich.

17. 10. 2023

Idealny czas na sadzenie rabat wieloletnich.

Jeśli chcesz mieć ogród, który pięknie kwitnie przez większą część roku i jest zielony nawet zimą, teraz jest czas, aby zabrać się do pracy. Planuj i przygotuj się - Jak to zrobić?

Przygotowanie jest ważne. Zaplanuj rabatę kwiatową tak, aby zapewnić roślinom wystarczającą ilość miejsca. Ważne jest, aby dobrze spulchnić glebę, nawozić ją i pozbyć się chwastów.

Niestety nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na stworzenie wieloletniej rabaty. Wybór odpowiednich roślin zależy głównie od lokalizacji rabaty i rodzaju gleby. Jeśli nie znasz się wystarczająco na potrzebach roślin, każdy dobry sklep ogrodniczy może Ci doradzić w sprawie ich wyboru.

Nie bójcie się łączyć roślin tak, aby ogród kwitł nieprzerwanie przez większą część roku, jednak nie zapominajcie, że każda roślina ma inne wymagania co do rodzaju gleby, nawożenia czy nawadniania. Jeśli posadzisz obok siebie rośliny o różnych potrzebach, nie będzie możliwe zapewnienie wszystkim właściwych warunków do wzrostu, a niektóre mogą wkrótce umrzeć.

Zanim posadzisz rośliny, ułóż je w doniczkach na planowanej grządce, aby zobaczyć, jak będzie wyglądać kompozycja. W przypadku roślin cebulowych i bulwiastych trzeba będzie uzbroić się w wyobraźnię. Z punktu widzenia niższe rośliny powinny być zawsze bliżej, wyższe sadzić dalej.

Ważne jest również, aby uzależnić gęstość sadzenia od tego, jak bardzo będą rosły poszczególne rośliny. Dlatego nie może być ani za gruby, ani za cienki. W pierwszym przypadku silniejsze i wyższe rośliny zadusiłyby mniejsze, w drugim przypadku w rzadkich nasadzeniach zaczęłyby wyrastać chwasty, a pielęgnacja takiej grządki byłaby czasochłonna. Wzrost chwastów można ograniczyć, przykrywając grządkę między roślinami odpowiednią warstwą ściółki z kory lub zmielonych gałęzi, którą otrzymamy np. korzystając z rozdrabniacza do gałęzi.

Wybierz takie gatunki, aby zmieszały się w kwietniku zgodnie ze stopniowym kwitnieniem od wiosny. Obecnie popularne są również różne trawy, które mogą rosnąć w pięknych kępkach. Bardziej naturalnie będzie wyglądać, jeśli posadzisz każdą roślinę w kwietniku w kilku kawałkach. Starsze drzewa można sadzić także osobno.

W przypadku roślin drzewiastych dobrze jest wybrać także rośliny zimozielone. Może to być popularny berberys, ostrokrzew lub kalina, ale ważne jest, aby wybrać odmiany odpowiednie do ogrodu kwiatowego. Zimozielone krzewy czasami trzeba podlewać nawet zimą, ale nawet wtedy zostaniesz nagrodzony kawałkiem zielonej natury.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować