Jak chronić rośliny doniczkowe przed mrozem?
28. 10. 2022
Różne byliny i krzewy ozdobne w doniczkach mogą umilić atmosferę na tarasach lub balkonach. Ale często zapominamy, że roślina będzie musiała jakoś przetrwać zimę. Jednocześnie nie muszą to być tylko rośliny ciepłolubne, głównym problemem jest sama doniczka.
Problem z doniczką polega na tym, że dość łatwo zamarza. Roślina, która rośnie w ziemi w ogrodzie ma tę zaletę, że mróz oddziałuje na ziemię tylko od góry, a dzięki bezwładności termicznej gleba zamarza bardzo powoli. Jednocześnie doniczka jest narażona na mróz ze wszystkich stron, a jeśli temperatura spadnie znacznie poniżej zera, może zamarznąć w ciągu jednej nocy. Korzenie roślin są bardzo wrażliwe na tak gwałtowne zmiany temperatury, dlatego ważne jest zapobieganie odmrożeniom.
Jak przezimować rośliny doniczkowe?
Najprostszym sposobem jest oczywiście przeniesienie roślin w miejsca, gdzie nie są narażone na zamarznięcie. Niestety nie każdy ma taką możliwość. W niektórych przypadkach nie jest również możliwe przenoszenie ciężkich i nieporęcznych skrzyń betonowych, w których znajdują się kwiaty.
W przypadku mniejszych doniczek i skrzynek przez wiele lat działało po prostu zakopanie ich na zimę w grządkach warzywnych i przykrycie słomą lub korą mulczową. Dodatkowo całkowicie pokrywamy bardziej wrażliwe rośliny białą geowłókniną. To nie tylko chroni je przed mrozem, ale także chroni przed ostrym słońcem, które mogłoby im zaszkodzić w słoneczne i mroźne dni.
Duże okrągłe doniczki, których nie można nigdzie zakopać ani zimować, można przykryć grubszą warstwą słomy, którą później przykrywa się jutą i zawiązuje sznurkiem. Można to ułatwić, szyjąc jutową torbę z otworem do ściągania. Wkładasz do niej doniczkę, przykrywasz słomą i po prostu zaciskasz wokół rośliny.
A co zrobić z kwadratowymi doniczkami?
Duże kwadratowe pojemniki są trudne w obsłudze, dlatego warto pamiętać o zimowaniu roślin przed ich sadzeniem. Pojemnik wyłożyć od wewnątrz płytami styropianowymi, przykryć geowłókniną i dopiero potem wypełnić podłożem. Zalety takiego rozwiązania są dwojakie. Zimą styropian zapobiegnie szybkiemu zamarzaniu, a latem przeciwnie, przegrzaniu.
We wszystkich przypadkach wskazane jest zimowanie roślin na zewnątrz w miejscach, gdzie nie ma wiatru. W zależności od gatunku rozważ pokrycie całej rośliny białą włókniną, aby chronić ją przed ostrym słońcem i gwałtownymi zmianami temperatury.
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.