Jak podłączyć nowy piec do starego komina

26. 08. 2022

Jak podłączyć nowy piec do starego komina

Lato trwa do połowy września, ale zdecydowanie nie powinniśmy dać się ukołysać przyjemnym temperaturom. Ostatnie lata wielokrotnie przekonały nas, jak nieprzewidywalna potrafi być pogoda. Może, tak jak ja, przyzwyczaiłeś się po prostu przekręcać termostat wraz z nadejściem chłodu i obserwować nadejście jesieni z okna swojego domu. W tym roku jednak dla wielu sytuacja będzie inna.

Dziś ogrzewanie gazem lub prądem to luksus, który wybierają chyba tylko ci, którzy nie mają innego wyjścia. Jednak wzrost zainteresowania wszelkiego rodzaju piecami kominkowymi pokazuje, że coraz więcej osób będzie w tym roku ogrzewać drewnem. Jednak może się z tym pojawić kilka problemów. Ci, którzy przed laty pozbyli się pieców i przerzucili się na prąd lub gaz, teraz ponownie podłączą piece do starych kominów. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać łatwe, ale… Każdy piec ma inne wymagania dotyczące średnicy i materiału wywietrznika kominowego. W każdym razie należy zacząć od sprawdzenia stanu komina i jego oczyszczenia. Nawiasem mówiąc, obowiązek czyszczenia i sprawdzania jest nawet nałożony przez prawo i powinien być przeprowadzany przynajmniej raz w roku. Dokona tego kominiarz, który wystawi Ci zaświadczenie

Jeśli wiesz, jakiego pieca używałeś wcześniej, najłatwiej będzie kupić piec o podobnych parametrach. W tym miejscu warto zauważyć, że asortyment sprzedawców pieców nie jest nieograniczony, więc łatwo może się zdarzyć, że niektóre rodzaje pieców mogą zostać szybko wyprzedane ze względu na zwiększone zainteresowanie.

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie innego pieca niż ten, do którego komin został zaprojektowany, konieczne będzie skonsultowanie się z rzeczoznawcą, który wyliczy i zweryfikuje, czy możliwe jest podłączenie pieca do istniejącego komina, czy też jest to konieczne aby go zmodyfikować. W przypadku modyfikacji komina nie unikniesz niezbędnej rewizji.

Wyciąganie starego pieca po babci ze stodoły też nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, lepiej zlecić jego sprawdzenie przez profesjonalistę, aby upewnić się, że są w dobrym stanie i w pełni sprawne.

Nie zapominaj, że regularne przeglądy komina są obowiązkowe. Zachowaj dokumenty dotyczące kontroli, w przeciwnym razie możesz zostać ukarany wysoką grzywną. W przypadku pożaru towarzystwo ubezpieczeniowe może również wymagać tych dokumentów. A przede wszystkim dzięki inspekcjom chronisz zdrowie i życie swoje i swojej rodziny. Zaoszczędzone kilkaset złotych z pewnością nie jest warte zatrucia tlenkiem węgla.

 

Autor: PST

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować