Jak posprzątać ogród jesienią? Wybierz odpowiednie narzędzie!

16. 10. 2023

Jak posprzątać ogród jesienią? Wybierz odpowiednie narzędzie!

Astronomiczna jesień jest już z nami i drzewa zaczęły zrzucać liście. Jeżeli nie chcemy, aby szkodniki i choroby zimowały w opadłych liściach, nie pozostaje nam nic innego jak je w porę oczyścić.

Liście osiadają na trawniku, któremu brakuje światła i powietrza. Co prawda kosiarka szybko radzi sobie z liśćmi, które zbiera do kosza i jednocześnie rozdrabnia, dzięki czemu stanowią idealny materiał do kompostowania. Jak jednak skutecznie sprzątnąć liście z kwietników, pod krzakami i żywopłotami, gdzie kosiarka nie dotrze? Nie da się nawet zebrać liści między roślinami za pomocą grabi, więc nie pozostaje nic innego, jak tylko starannie i ręcznie ich uprzątnięcie. Czy jest inna opcja?

Odkurzacze i dmuchawy do liści poradzą sobie nawet w miejscach, do których nie dotrą inne narzędzia. Z łatwością zdmuchują liście z dużych obszarów trawiastych w stertę i z równą łatwością wydmuchują lub odkurzają liście nawet z najtrudniej dostępnych miejsc.

Jak zapewne się domyślacie z nazwy, dmuchawa może wydmuchać liście silnym strumieniem powietrza ze wszystkich zakamarków, natomiast odkurzacz zasysa liście do worka zbierającego. Niektóre maszyny posiadają jedynie funkcję dmuchawy, inne zaś łączą w sobie funkcję nadmuchu i odkurzania. W przypadku podstawowych odkurzaczy elektrycznych często wystarczy przesunąć dźwignię, a odkurzacz nagle zamienia się w dmuchawę. W przypadku odkurzaczy silnikowych o większej mocy może zaistnieć konieczność zmiany akcesoriów w celu zmiany funkcji - np. zamiast dyszy nadmuchowej podłącz worek zbierający i końcówkę ssącą.

Odkurzacze często wyposażane są także w noże rozdrabniające, które tną zassane liście na drobne kawałki. Dzięki temu worek napełnia się efektywniej, zmieści się w nim więcej materiału, a liście łatwiej kompostować.

Odkurzacze i dmuchawy mogą być elektryczne, akumulatorowe lub z silnikiem spalinowym. Odkurzacze elektryczne są stosunkowo lekkie, mają prostą obsługę i konserwację, jednak stale ogranicza Cię wszechobecny przewód zasilający. Alternatywą dla nich są odkurzacze akumulatorowe, w których odpada kabel zasilający i jedyne, co może częściowo ograniczyć pracę, to pojemność akumulatora. Nie da się go jednak łatwo wymienić, dlatego problem ten można rozwiązać kupując dwa akumulatory i korzystając z jednego, drugi można ładować.

Zmotoryzowane dmuchawy i odkurzacze charakteryzują się wysoką wydajnością, a podczas pracy nie ograniczają Cię żadne kable. Ceną za te zalety jest nieco większa waga i głośniejsza praca.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować