Jak przycinać drzewa

15. 09. 2022

Jak przycinać drzewa

Jesień to idealny czas na przycinanie drzew w ogrodzie. W przypadku drzew owocowych przycinamy je po zbiorach lub trochę później, wczesną wiosną. Przez nacięcie korona drzewa staje się rzadsza, co pozwala na wniknięcie do niej większej ilości słońca. To nie tylko spotęguje ilość owoców w późniejszym czasie, ale także zahamuje rozwój grzybów i mchów, ograniczy gnicie, także wiele szkodników woli cień od słońca.

W ten sam sposób jesienią możemy przycinać drzewa ozdobne. Choć nie zwiększamy ich płodności, to kształtujemy je poprzez cięcie tak, aby miały równomiernie rozłożone gałęzie.

Przycinania nie należy zaniedbywać. Trzeba przyciąć je w odpowiednim czasie, to znaczy, zanim gałęzie staną się zbyt grube i silne. Średnica gałęzi nie powinna przekraczać ok. 7 cm, cięcie to rana dla drzewa, a większe rany są trudniejsze do zagojenia i mogą być otwartymi drzwiami dla grzybów, szkodników i różnych chorób. Cienkie gałęzie można łatwo usunąć sekatorem. Dla silniejszych musisz użyć piły. Zawsze najpierw delikatnie przycinaj gałąź od dołu, a następnie dokończ cięcie od górnej strony. Zapewni to, że spadająca gałąź nie oderwie kory z drzewa. Następnie wytnij pozostały kikut jednym, płynnym cięciem.

Jeśli nie chcesz ryzykować swojego zdrowia i wspinać się po drabinach przy dużych i dojrzałych drzewach, możesz użyć piły do ​​gałęzi na drążku teleskopowym. W przypadku niektórych pił można wyciąć z ziemi nawet gałęzie o wysokości do 4 metrów. W małych ogrodach dominują jednak często niższe odmiany drzew, które można łatwo przycinać nawet z gruntu. Do tego celu nadaje się mała i lekka piła, którą łatwo manewrować między gęstą koroną drzewa.

Jaką piłę wybrać?

Idealnie sprawdzi się do tego akumulatorowa pilarka HECHT 9922. Prowadnica 11 cm ma idealną długość do cięcia słabszych gałęzi, dzięki czemu można nią łatwo manipulować nawet w gęściej rozgałęzionej koronie. Co prawda prędkość łańcucha 5 m/s nie jest zawrotna, ale przecież nie zamierzamy przygotować nią 10 metrów sześciennych drewna na zimę. Prędkość jest więcej niż wystarczająca do przecięcia gałęzi.

Pilarka może być również używany w warsztacie. Główną jej zaletą jest napęd akumulatorowy. Nie ma kabli, które trzeba by ciągnąć za sobą po ogrodzie i które ciągle przeszkadzałyby. Akumulator i ładowarka nie wchodzą w zakres dostawy, ale istnieje ku temu uzasadniony powód. Piła HECHT 9922 jest częścią programu akumulatorów 1278, w którym wszystkie narzędzia i maszyny mogą być zasilane akumulatorami tego samego typu. Dlatego nie ma sensu sprzedawać każdego narzędzia z własną baterią, skoro wystarczy kupić jedną lub dwie baterie i używać ich do wszystkich potrzebnych narzędzi. Dlatego opcjonalnie można kupić akumulator i ładowarkę.

Autor: PST

Powiązane kategorie:

ACCU program 1278

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować