Jak zabezpieczyć domek letniskowy przed złodziejem?

08. 11. 2023

Jak zabezpieczyć domek letniskowy przed złodziejem?

Jesienią większość właścicieli domków letniskowych przenosi się do swoich stałych mieszkań i domów, aby ponownie wrócić do nich wiosną. Nierzadko czeka ich niemiła niespodzianka jeśli źle zabezpieczona nieruchomość padnie łupem złodziei. Właściwe zabezpieczenie posesji przed niechcianymi gośćmi wcale nie musi być skomplikowane i kosztowne.

Przede wszystkim należy usunąć z ogrodu wszystko, co mogłoby zwrócić uwagę złodziei lub posłużyć im za narzędzie do włamania się. Siekiera zostawiona w kłodzie pod szopą, przypadkowo podparty kilof lub żelazne rury ułożone za szopą mogą służyć jako łom do wyważania drzwi i okiennic.

Nie zostawiaj w szopie żadnych cennych narzędzi ani sprzętu ogrodowego, chyba że ma ona mocne drzwi i dobrej jakości okucia i zamki. Jeśli nie masz możliwości zabrania wszystkiego, lepiej wszystko przechować w domku, z którego i tak nie będziesz korzystać zimą, i zadbać o jego bezpieczeństwo.

Chociaż trudno jest zamienić domek w sejf nie do zdobycia, im lepiej go zabezpieczysz, tym większe jest prawdopodobieństwo, że złodziej nie będzie chciał włożyć dodatkowego wysiłku, aby się włamać, gdy efekt jest niepewny.

Zadbaj o okna. Pierwsza zasada jest taka, żeby nikt nie mógł zajrzeć do środka. Jeżeli coś przykuło uwagę złodzieja podczas zaglądania do chaty, mogło to skłonić go do podjęcia wzmożonego wysiłku w celu włamania się za wszelką cenę. Wysokiej jakości okiennice stałe najlepiej zabezpieczać od wewnątrz, tak aby dobrze przylegały do ​​ramy i nie było możliwości łatwego włożenia pod nie łomu. Okiennica zamknięta od zewnątrz na kłódkę nie jest przeszkodą, złodziej może ją łatwo usunąć kamieniem. Lepszym rozwiązaniem jest przymocowanie każdego skrzydła rolety do ościeżnicy od wewnątrz za pomocą kilku mocnych zatrzasków. Ważne jest także zabezpieczenie okiennic przed wypadnięciem z zawiasów.

Zabezpieczenie drzwi to osobny rozdział. Idealnie byłoby zastosować drzwi antywłamaniowe w metalowej ramie, tak aby nie można było ich wyważyć. Jest to jednak rozwiązanie stosunkowo drogie, które w dodatku może nie być wykonalne w przypadku każdego rodzaju domku. Ważne jest jednak, aby zastosować drzwi, których nie da się łatwo wyłamać, zabezpieczyć je przed wyrzuceniem z zawiasów i przed wyważeniem, na przykład poprzez zamontowanie metalowej barierki z wysokiej jakości zamkiem. Zawsze używaj zamków tak, aby nie dało się ich odkręcić. Zabezpiecz je w drzwiach zawieszką zabezpieczającą przed wyłamaniem. Jeśli dodatkowo zabezpieczysz drzwi metalową przegrodą z kłódką, warto stworzyć wokół zamka mocną obudowę, która zapobiegnie jego wyłamaniu lub przecięciu.

Oczywiście chaty czy domku nigdy nie da się w pełni zabezpieczyć przed włamaniem. Należy jednak podjąć wszelkie możliwe kroki, aby domek nie był łatwym i kuszącym celem.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować