Jak zadbać o ogród w październiku?

21. 10. 2022

Jak zadbać o ogród w październiku?

W październiku jesień daje się we znaki. Dni stają się coraz krótsze, poranne temperatury potrafią spaść poniżej zera, więc najwyższy czas zacząć przygotowywać ogródek na mroźne dni.

Jak przygotować ogród na nadchodzącą zimę?

Od października nie musimy już tak często kosić trawnika, lepiej zostawić źdźbła trochę dłuższe na zimę - będzie trwalszy i lepiej zniesie mróz. Nie używaj do nawożenia nawozów azotowych, używaj tylko nawozów o wyższej zawartości potasu. Trawnik można chronić przed pleśnią śnieżną, opryskując go i stale usuwając opadłe liście z drzew.

Stopniowo zbieraj resztę owoców. Nie zapomnij o tak zwanych mumiach - to owoce zaschnięte na drzewach i krzewach. Hibernowałyby w nich pasożyty, grzyby i choroby. Nie wrzucaj ich do kompostu, mogą go zanieczyścić. Lepiej wyrzuć je do kosza. Jeśli nadal czekasz, aż dojrzeją resztki pomidorów i ogórków, nie ma to sensu. Zerwij je od razu. Pomidory mogą jeszcze dojrzewać po zerwaniu, np. w ciemnym pojemniku.

Przycinaj rośliny jednoroczne, usuwaj byliny i stopniowo czyść puste doniczki i skrzynki.

Usuń resztki roślin z grządek warzywnych. Jesienią można je również nawozić świeżym obornikiem, wiosną ulegnie on rozkładowi. Ale nigdy nie używaj świeżego obornika na wiosnę, ponieważ zniszczyłby on rośliny.

Przygotuj też staw ogrodowy na zimę. Przytnij rośliny, które urosły zbyt duże, oczyść zbiornik ze wszystkich opadłych liści. Przed nadejściem mrozów należy także uzupełnić wodę w stawach i oczkach wodnych, aby spadek poziomu wody spowodowany parowaniem nie narażał roślin nadbrzeżnych na mróz.

Co sadzić i zasiać w październiku?

Możesz zasadzić cebulki, byliny i drzewa ozdobne. Możesz nawet zasiać marchewki, wykiełkują na wiosnę z pierwszymi ciepłymi promieniami. Październik to także doskonały czas na sadzenie większości drzew liściastych i iglastych lub zakładanie żywopłotu liściastego. Możesz także posadzić agrest lub porzeczki. Rośliny będą miały czas, aby dobrze się zakorzenić i zakwitną podczas wiosennego ocieplenia.

Przygotuj swój ogród na zimę pod względem technicznym

Jeśli masz w ogrodzie beczki i zbiorniki, które zbierają deszczówkę, nie zapomnij opróżnić ich na czas i odwrócić do góry nogami. Gdyby woda w nich zamarzła, lód mógłby je rozerwać. Nie zapomnij również spuścić wodę z systemów nawadniających.

Pamiętaj o sprzęcie ogrodniczym, którego również nie będziesz używać w tym roku. Teraz jest idealny moment, aby powierzyć serwisowi technicznemu sprzęty do regularnej konserwacji, dzięki czemu unikniesz wiosennej gorączki zwiększonego zainteresowania serwisem i nie będziesz musiał czekać. Jeśli wykonujesz te prace sam, wymień olej w silniku, sprawdź i wymień świece zapłonowe, filtry powietrza, nie zapomnij nasmarować ruchomych przegubów, takich jak łożyska kół, itp. Dokładnie wyczyść maszyny. Wilgoć, która mogła zatrzymać się, np. na ostrzach kosiarki pod pozostałościami trawy i osadami piachu, spowoduje korozję. Przed przechowywaniem spuść paliwo ze zbiornika, uruchom silnik i pozwól mu zużyć pozostałe paliwo z gaźnika. Biokomponent w paliwie może stwardnieć pod wpływem wilgoci atmosferycznej i zatkać kanały paliwowe.

Ale przede wszystkim nie zapomnij tej jesieni znaleźć czasu dla siebie. Zrelaksuj się, odpocznij, wyjdź na łono natury i odetchnij świeżym powietrzem.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować