Jak zrobić izolowaną budę dla psa i czego unikać?

13. 11. 2023

Jak zrobić izolowaną budę dla psa i czego unikać?

O tym, że pies mieszkający stale na świeżym powietrzu, musi mieć odpowiednią budę, chyba nie trzeba już wspominać. Jednak nawet psy, które tylko część dnia spędzają w ogrodzie, powinny mieć odpowiednie schronienie, w którym będą mogły ukryć się przed słońcem, deszczem czy zimnem. Dlatego odpowiedni domek dla psa powinien być dobrze izolowany.

Jednak nie wystarczy zaizolować tylko ściany, podłoga i sufit muszą mieć również izolację termiczną. Ważne jest również, aby buda posiadała przedsionek, który zatrzyma wiatr przed wejściem do legowiska.

Dziś zakup gotowej ocieplanej budy nie stanowi problemu, jednak nie zawsze może ona odpowiadać Twoim oczekiwaniom czy potrzebom konkretnej rasy psa.

Jeśli masz trochę więcej umiejętności, możesz spróbować zaizolować starą budę. Jednak nie każda buda nadaje się do izolacji. Można spróbować wyłożyć ją od wewnątrz styropianem, który pokrywa się sklejką lub deskami. To oczywiście zmniejszy przestrzeń wewnętrzną, dlatego ważne jest, aby wymiary wewnętrzne odpowiadały rozmiarom psiego lokatora, nawet po ociepleniu.

Jeśli chcesz rozpocząć budowę izolowanej budy, inspirację znajdziesz w jednym z naszych starszych artykułów.

Częstym błędem jest użycie nieodpowiedniego materiału na ściółkę w budzie. Właściciel psa czasami umieszcza w budzie koc, stary materac, poduszkę lub podobny materiał, starając się zapewnić swojemu przyjacielowi maksymalny komfort. Z reguły kończy się to tym, że pies wyciąga wszystko z budy i rozdziera. Problem polega na tym, że wilgoć zatrzymuje się w piance i materiale. Zimą pies przenosi do budy śnieg lub wodę deszczową na swoim futrze. Wilgotne legowisko szybko staje się wylęgarnią pasożytów i pleśni, zaczyna śmierdzieć, a pies instynktownie będzie próbował się takiego legowiska pozbyć.

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wyłożenie budy wełną drzewną lub słomą, która łatwo wysycha, a pies może dowolnie układać posłanie.

Ważna jest także właściwa lokalizacja budy w miejscu osłoniętym od wiatru itp.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować