Jesienni pomocnicy w ogrodzie

25. 10. 2022

Jesienni pomocnicy w ogrodzie

Jesienią w ogrodzie jest dużo pracy. Zbieramy ostatnie plony, przycinamy kilka drzew, sprzątamy opadłe liście, krótko mówiąc, przygotowujemy ogród do zimy.

Wszystko to tworzy wiele odpadów, które trzeba w jakiś sposób przetworzyć. Problem polega na tym, że nie możemy po prostu włożyć do kompostu liści i gałęzi. Liście rozkładają się dość długo, a gałęzie gniją przez kilka lat.

Proces gnicia liści można przyspieszyć poprzez ich zgniatanie. Liście można zbierać z otwartych przestrzeni kosiarką, która przed zebraniem do kosza rozdrabnia je na małe kawałki za pomocą noży. W odpowiednio założonym kompoście, do którego mają dostęp dżdżownice i inne pożyteczne owady, przetworzone w ten sposób liście ulegną rozkładowi najwyżej w ciągu roku. Jednak do kompostu należy wkładać tylko liście, które nie są zaatakowane przez choroby.

Problem w tym, że kosiarką nie możesz dotrzeć do wszystkich miejsc w ogrodzie. W takim przypadku pomoże dmuchawa do liści. Większość odkurzaczy jest wyposażona w nóż do mulczowania, który po zassaniu rozdrabnia liście na małe kawałki, podobnie jak kosiarka. Ma dwie zalety: z jednej strony worek do odkurzacza może pomieścić znacznie więcej zmielonych liści niż gdyby był wypełniony całymi liśćmi, dzięki czemu nie musisz co jakiś czas opróżniać worka, a jednocześnie, jak już powiedzieliśmy , zmielone liście są łatwiejsze do kompostowania.

Jak przetwarzać gałęzie i inne odpady?

Silniejsze gałązki nadają się do pieca lub kominka, słabsze można przerobić w rozdrabniaczu lub rębaku. Rozdrabniacz rozdrabnia gałęzie na małe kawałki nożem (zdjęcie po lewej), podobnie jak tarka do kapusty. Można je stosować w kompoście, można je również stosować jako ściółkę na rabaty kwiatowe i pod krzaki.

Rębak kruszy gałęzie kołem zębatym  (zdjęcie po prawej). Jesienią oprócz gałązek miażdżyć nim można także suszone łodygi słonecznika, maliny czy długie łodygi z ciętych jeżyn. Trocin używać można jako ściółki, część trafia również do kompostu.

Głowica nożowa rozdrabniaczaGłowica zębowa rozdrabniacza

 

Zmiażdżone gałęzie rozkładają się długo, ale ich małe resztki mogą być bardzo pomocne, ponieważ rozjaśniają i napowietrzają masę kompostową.

A co zrobić z kompostem z zeszłego roku?

Ponieważ przetwarzamy dużo odpadów, musimy zrobić dla nich miejsce w kompostowniku. Na glebie można umieścić wtedy można dojrzały, stary kompost. Ale każdy, kto kiedykolwiek próbował robić ro łopatą, być może nawet odczuwa ból pleców podczas czytania tego artykułu. Bez kultywatora ciężko zrobić chociażby wgniecenie w grządkach. Dzięki niemu możesz w ułamku czasu wykopać i poluzować grządkę, a kompost lub nawóz można idealnie równomiernie wymieszać z glebą.

Kultywator akumulatorowy HECHT 7025 z łatwością poradzi sobie również z mniejszymi powierzchniami

 

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować