Kiedy zacząć przygotowywać basen na zimę?

20. 09. 2021

Kiedy zacząć przygotowywać basen na zimę?

Z każdym nowym dniem słońce wschodzi nieco niżej na niebie. Jego promienie powoli tracą na sile, co jest wyraźnym sygnałem, że tegoroczny sezon basenowy definitywnie się zakończył. Nadchodzi więc czas, kiedy trzeba dobrze zabezpieczyć baseny, aby przetrwały zimę bez szwanku, a wiosną abyśmy mieli jak najmniej pracy, aby je uruchomić.

W przypadku basenów wyposażonych w skimmer i dyszę oznacza to, że woda musi być wypuszczona poniżej poziomu dyszy wlotowej, aby można było również spuścić wodę z rur i węży, w przeciwnym razie mróz mógłby je rozerwać.

Widok opuszczonego basenu jest smutny, więc wiele osób odkłada zabezpieczanie do ostatniej chwili. Ale nie zapominaj, że system filtrów basenowych niepotrzebnie zużywa energię elektryczną, musisz również doliczyć koszt chemii basenowej. Widok krystalicznie czystej wody w basenie, w której temperatura nie pozwala już na pływanie, staje się wtedy stosunkowo drogim luksusem. Jednocześnie jednak nie można zapominać, że większość środków zimujących działa tylko w temperaturach poniżej 15°C. Z tego powodu zimowania basenu nie należy niepotrzebnie przyspieszać, w przeciwnym razie woda na wiosnę zmieni kolor na zielony i minie trochę czasu, zanim ją wyczyścisz. Dlatego uważnie obserwuj długoterminową prognozę pogody.

W każdym razie basen musi być zimowany najpóźniej przed pierwszymi przymrozkami. W przypadku basenów naziemnych odłącz węże i wszystkie akcesoria. Zamknij dysze wlotowe korkiem i spuść wodę, aby nie stała w skimmerze. Podobnie w przypadku odkrytych basenów, upewnij się, że woda nie może pozostać w rurach zasilających.

Jeśli system filtracji pozostaje w miejscach, w których zimą zamarza, nie zapomnij spuścić wody z pojemnika filtra, nie może w nim pozostać nawet mokry piasek. Podobnie nie zapomnij o dokładnym spuszczeniu wody z pompy. Ale zawsze bezpieczniej jest przenieść filtr na zimę w miejsce, gdzie nie zamarznie.

W basenie umieść zimowe pływaki dystansowe, które częściowo spowalniają rozszerzanie się lodu, zapobiegając tym samym uszkodzeniom basenu. W pewnym stopniu można je również zastąpić butelkami PET, które częściowo wypełnia się piaskiem, aby pływały w częściowym zanurzeniu. Dla lepszej wydajności wskazane jest związanie butelek w rzędzie na sznurku, który mocuje się po przeciwnych stronach basenu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, umieść w basenie dwa rzędy poprzecznie jeden nad drugim. Gdybyś w ten sposób wrzucił butelki do basenu, wiatr zdmuchnąłby je w jedną stronę i efekt byłby minimalny.

Wlej środek zimujący do pozostałej wody w basenie. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.

Baseny naziemne należy przykryć plandeką, aby zapobiec wpadaniu do nich liści i kurzu. Ale nigdy nie przykrywaj wkopywanych basenów plandeką, jeśli na plandekę spadnie śnieg, basen stanie się zagrażającą życiu pułapką. Wpadnięcie z plandeką do basenu powoduje, że ciśnienie wody zamyka plandekę wokół ciebie szczelnie i bez pomocy z zewnątrz praktycznie nie da się uciec z takiego uchwytu.

Sprawdzaj regularnie wodę w basenie przez całą zimę. Środek zimujący jest mniej skuteczny w temperaturach powyżej 15°C, jeśli zimą są bardziej ciepłe dni, konieczne jest uzupełnienie jego dawki w basenie.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować