Korzyści płynące z jedzenia orzechów włoskich
27. 10. 2022
Orzechy włoskie były powszechnie spożywane już w epoce kamienia łupanego. Są bardzo pożywne, ponieważ zawierają około 70% tłuszczu, 18% białka i tylko 3% cukru. Kwasy tłuszczowe w nich zawarte to głównie kwasy tłuszczowe omega 3, ale także witaminy B1, B6, B9, E oraz minerały takie jak miedź, magnez czy cynk.
Jak prawidłowo przechowywać orzechy włoskie?
Właściwe przechowywanie zaczyna się od zbierania. Orzechy nie powinny zbyt długo leżeć pod drzewem w mokrych liściach. W momencie, gdy zaczynają spadać, warto zbierać je codziennie. Jeśli to możliwe, obierz je natychmiast po zebraniu. Orzechy, z których nie można jeszcze usunąć skórki, włóż do osobnego pojemnika i obierz stopniowo w miarę pękania skórki. Orzechy łuskane najlepiej przechowywać w oddychającym pojemniku. Pozostaw je do wyschnięcia i przechowuj w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu, w temperaturze do 18°C. Nasze babcie najczęściej trzymały je we własnej sypialni.
Pamiętaj jednak, że obrane ze skórki ziarna zaczynają się szybko utleniać, a przechowywane w nich tłuszcze jełczeją. Nie są do końca szkodliwe dla zdrowia, ale nie smakują zbyt atrakcyjnie, nie nadają się nawet na wypieki czy nadzienia. Jeśli pozwolisz im się zepsuć, mogą stać się toksyczne.
Jeśli, na przykład po świątecznym wypieku, pozostały obrane ziarna, możesz spróbować je zamrozić. Najlepiej w worku próżniowym.
Autor: PST
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.