Nadchodzą mrozy - o czym nie można zapomnieć w ogrodzie?

31. 10. 2023

Nadchodzą mrozy - o czym nie można zapomnieć w ogrodzie?

Mróz może wyrządzić spore szkody w nieprzygotowanych ogrodach, dlatego najwyższy czas na trwałe zimowanie ogrodu. O czym nie możemy zapomnieć?

Jeśli w kwietnikach nadal masz niedojrzałe owoce roślin ciepłolubnych, szybko je zerwij i spróbuj pozwolić im dojrzeć w domu, na przykład na parapecie. O tym, jak pozwolić dojrzewać np. pomidorom, pisaliśmy w poprzednim artykule.

Bardziej wrażliwe rośliny przykryj solidną warstwą ściółki, aby zapobiec ich zamarznięciu. Niektórym bylinom i mniejszym krzewom można pomóc w zimowaniu, przykrywając je białą włókniną.

Rośliny uprawiane w pojemnikach należy przenieść w miejsca, w których nie zamarza, można też zakopać doniczki w kwietniku lub kompostowniku, aby zapobiec zamarzaniu korzeni.

Kosić trawnik tylko na optymalną wysokość. Zimą powinna mieć co najmniej 5 cm wysokości, aby lepiej znosić zimno. Stopniowo ograniczaj koszenie.

Zimuj baseny i stawy. Wyłącz fontanny i pompy, które mogłyby zostać uszkodzone przez mróz.

Nie zapomnij spuścić wody z zewnętrznych kranów, rur i węży. Jeśli masz w ogrodzie prysznic solarny, również o tym nie zapomnij. Gdyby zamarzła w nim woda, lód rozerwałby go na kawałki. Podobnie mróz zniszczyłby również ogrodowe rośliny wodne, które znajdują się na zewnątrz. Odwróć beczki z wodą do góry nogami, aby zapobiec przedostawaniu się do nich deszczu. Wylej wodę z konewek i wiader i umieść je pod dachem, aby zapobiec przedostawaniu się do nich śniegu lub deszczu.

Jeżeli posiadasz szklarnię, zabezpiecz ją przed śniegiem. Szczególnie szklarnie z poliwęglanu o konstrukcji aluminiowej mogą zostać wygięte i zniszczone przez warstwę ciężkiego śniegu. Dlatego lepiej jest podeprzeć dach szklarni na zimę. W zależności od wielkości szklarni można ją podeprzeć np. belką pośrodku lub w kilku miejscach.

Jeśli masz w ogrodzie automatyczne nawadnianie, również je odłącz i spuść z niego wodę.

Na koniec przejrzyj cały ogród i sprawdź, czy o niczym nie zapomniałeś.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować