Sposób na przezimowanie cukinii

14. 09. 2022

Sposób na przezimowanie cukinii

Każdego roku czuję się trochę zmieszany sezonem na cukinię. Z jednej strony nie mogę się doczekać smakowitych specjałów, ale jak to mówi popularne przysłowie: co za dużo, to niezdrowo.

Chociaż cukinię można modyfikować na niezliczone sposoby, jeśli serwujesz ją praktycznie codziennie, po pewnym czasie będziesz powoli chciał końca sezonu na nie. I tak rozdajesz cukinię sąsiadom, kolegom w pracy, a po chwili próbujesz wyrzucić ją na śmietnik. Ale za kilka tygodni możesz westchnąć, że nie byłoby źle mieć znowu trochę dobroci z cukinii. Ale jest za późno...

Czy nie można by jakoś przechowywać cukinii, żeby przetrwała do wiosny?

Można! I to całkiem proste. Wystarczy do tego sucha i dobrze wentylowana piwnica, w której nie warzywo nie zamarznie i odpowiednio dojrzała cukinia. Chociaż zwykle zaleca się zbiór młodych cukinii, ponieważ są one najsmaczniejsze, jeśli chcesz je przechowywać, pozwól im rosnąć jak najdłużej, aby uzyskać jędrną skórkę. Możesz stwierdzić, kiedy cukinia jest dojrzała do przechowywania, dotykając. Jeśli brzmi pusto, ostrożnie oderwij go, aby nie uszkodzić cukinii i pozwól szypułce wyschnąć. W suchej, ciemnej i chłodnej piwnicy wytrzyma do wiosny. Jednak regularnie sprawdzaj przechowywaną cukinię i jeśli jedna z cukinii zacznie się psuć, natychmiast ją wyrzuć, aby nie zaraziła innych zgnilizną.

 

Autor: PST

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować