Święto Zmarłych i Halloween: dwa różne podejścia do jesiennych świąt

31. 10. 2023

Święto Zmarłych i Halloween: dwa różne podejścia do jesiennych świąt

Jesień to czas, kiedy w wielu kulturach na całym świecie obchodzone są święta związane z pamięcią o zmarłych i światem duchowym. Dwa z najbardziej znanych świąt przypadających w październiku to Święto Zmarłych obchodzone w Polsce i innych krajach słowiańskich oraz Halloween, które jest szczególnie popularne w krajach anglosaskich. Choć oba te święta mają wiele wspólnego w tym, że ludzie pamiętają o zmarłych, ich pochodzenie i tradycje są różne.

Święto Zmarłych to tradycyjne święto obchodzone 1 listopada. Ten dzień poświęcony jest pamięci bliskich zmarłych, a ludzie odwiedzają cmentarze, gdzie dekorują groby zniczami, kwiatami i innymi symbolami. Jest to czas cichej pamięci i modlitwy za dusze zmarłych.

Halloween, które obchodzone jest 31 października, ma swoje korzenie w tradycji chrześcijańskiej związanej z „Wigilią Wszystkich Świętych”, czyli nocą poprzedzającą Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada). Halloween słynie z zabawnej i strasznej atmosfery. Ludzie przebierają się w kostiumy, chodzą od drzwi do drzwi „cukierek albo psikus” i dekorują swoje domy strasznymi dekoracjami, takimi jak dynie, pająki i szkielety.

Jednym z najbardziej znanych elementów Halloween jest rzeźbienie dyni. Dynie są wydrążone i powstają na nich różne twarze i wzory. Dynie te mają odstraszać złe duchy i demony.

Choć Halloween nie jest tradycyjnym polskim świętem, wciąż zyskuje na popularności, a wiele osób chętnie próbuje swoich sił w rzeźbieniu dyni i dekorowaniu swoich domów. Dla tych, którzy chcą stworzyć przyciągające wzrok twarze dyni, przygotowaliśmy szablony rzeźbienia w dyni.

Niezależnie od tego, czy świętujesz Święto Zmarłych i wspominasz zmarłych, czy cieszysz się Halloween, rzeźbienie w dyni to kreatywny i zabawny sposób na spędzenie jesiennych dni z rodziną i dziećmi. Jeśli więc zdecydujesz się sprawdzić swoje umiejętności, możesz pobrać jeden z dostępnych szablonów, wyciąć go i odrysować na dyni, a następnie wyrzeźbić.

Aby pobrać, kliknij prawym przyciskiem myszy wybrany motyw i wybierz „Zapisz obraz”

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować