Zimowanie stawu ogrodowego: krok po kroku

08. 11. 2023

Zimowanie stawu ogrodowego: krok po kroku

Oczko wodne to piękny i uspokajający element każdego ogrodu. Przez większą część roku nie tylko zapewnia miłe doznania estetyczne, ale poprawia mikroklimat w ogrodzie, a jednocześnie służy jako woda do picia dla wielu pożytecznych zwierząt. Musimy jednak dokładnie przygotować je na zimę.

Pierwszym krokiem jest usunięcie opadłych liści i innych zanieczyszczeń organicznych. Jeśli opadną na dno i zaczną się rozkładać, w stawie utworzą się gazy, które mogą zaszkodzić roślinom i rybom. Dlatego należy na bieżąco usuwać liście, przy mniejszych stawach można częściowo pomóc przykrywając je siatką na zimę.

Dbaj o rośliny!

Niektóre rośliny mogą wymagać przeniesienia do pojemników w piwnicy, gdzie nie zamarzną. Lilie wodne zakorzenione na wystarczającej głębokości, gdzie woda nie zamarza, mogą zimować nawet w stawie. Ważne jest jednak usunięcie starych liści z roślin, aby nie zgniły w wodzie.

Na zimę będziesz musiał także przenieść ciepłolubne ryby do zbiorników w izolowanych obszarach, ale wiele gatunków może zimować w stawie. Warunkiem jest jednak to, aby staw był na tyle głęboki, aby mogły zimować na dnie, gdzie woda jest cieplejsza, a także trzeba było zapewnić im stały dostęp do tlenu. Zimą konieczne będzie zatem ciągłe utrzymywanie otworu w lodzie lub wyposażenie stawu w specjalne napowietrzanie. W słoneczne dni pomocny będzie czarny pływak w stawie, który nagrzeje się w słońcu i roztopi otaczający go lód.

Gdy temperatura wody spadnie poniżej 8°C, zaprzestań karmienia ryb. Ryby przestały już jeść, a gnijąca pasza pogorszyłaby jakość wody.

Należy także zabezpieczyć na zimę całą technologię, taką jak pompy i filtracja, przy pierwszych mrozach. Woda zamarzłaby w nich, a lód mógłby je uszkodzić. Dokładnie je oczyść, wykonaj konserwację i przechowuj w miejscach, w których nie zamarzną.

Na koniec pozwól stawowi osiągnąć maksymalny poziom wody, aby lód nie uszkodził korzeni przybrzeżnych płytkich roślin, gdy zamarznie.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować