Cięcie i formowanie żywopłotów — jak i kiedy przycinać żywopłot?
01. 08. 2023
Bujny żywopłot może stanowić naturalne ogrodzenie. Sprawdza się również do wydzielania poszczególnych stref w ogrodowej przestrzeni, a odpowiednie formowanie żywopłotu pozwoli uzyskać doskonały efekt wizualny. Jak mieć w swoim ogrodzie zadbany żywopłot? Dowiedz się, kiedy powinno odbyć się pierwsze cięcie żywopłotu, jaka jest najlepsza technika cięcia żywopłotów i jakimi narzędziami realizować przycinanie żywopłotu. Który gatunek roślin dobrze znosi cięcie, a kiedy kolejne cięcia żywopłotów mogą osłabić tego rodzaju ogrodzenie? Kompendium wiedzy w zakresie tworzenia żywopłotów prezentujemy poniżej.
Jak równo przyciąć żywopłot?
Prace ogrodowe związanie z cięciem żywopłotu nie są wymagające, o ile wykorzystuje się w tym celu odpowiednie narzędzia. Jeśli linia cięcia ma być idealnie równa, najlepiej zastosować sekatory ręczne lub akumulatorowe albo tradycyjne nożyce elektryczne. Dobierz właściwe narzędzie, uwzględniając komfort swojej pracy. Weź pod uwagę gatunki roślin, które tworzą żywopłot oraz wielkość żywopłotu. Znaczenie ma również to, czy chcesz ciąć świeże przyrosty w ramach systematycznej pielęgnacji, czy może chcesz usunąć pędy suche z górnej krawędzi takiego ogrodzenia.
W ramach regularnego cięcia, aby żywopłot formowany był idealnie równo, można wykorzystać dwie linki. Jedna powinna być poprowadzona na górnej linii, druga w połowie wysokości żywopłotu. Nożyce ręczne elektryczne należy najpierw poprowadzić w dół, a następnie w górę, żeby nadać właściwy kształt.
Kiedy przycinać żywopłot?
Przycinanie żywopłotów można realizować wiosną, latem lub jesienią w zależności od gatunku roślin, jakie tworzą zielone ogrodzenie. Sprawdź, jak przeprowadzić cięcie krzewów iglastych, a jak krzewów liściastych. Jak wyhodować wysoki żywopłot, a jak obcinać jedynie nowe przyrosty. Piękny żywopłot już niedługo będzie zdobił Twoją posesję.
Przycinanie żywopłotu w czerwcu — bez, ligustr, tuja
Pierwsze cięcie sanitarne tych roślin powinno odbyć się w czerwcu a kolejne w lipcu. Aby zachować zwartą strukturę ogrodzenia, wystarczy przycinać nowe pędy na całej wysokości. Późną wiosną można też dowolnie skorygować kształt tych roślin.
Które rośliny przycinamy wczesną wiosną?
Pierwsze cięcia żywopłotu powinny odbyć się po przymrozkach, ale zanim rośliny zaczną pączkować. To doskonały czas, aby przycinać żywopłoty, zarówno te posadzone jesienią, jak i starsze. Wtedy można przeprowadzać cięcie sanitarne, które polega na usuwaniu suchych pędów, jak i pielęgnacyjne, aby wzmocnić nowe pędy.
Mocne przycięcie żywopłotu wiosną nie jest konieczne w przypadku roślin i krzewów szybkorosnących, których się nie formuje, jak tuje czy jałowiec.
Przycinanie żywopłotu zimą — czy jest to konieczne?
Ostatnie cięcie powinno odbyć się przed zimowymi przymrozkami i zwiększonymi opadami deszczu. Mokre, obcięte fragmenty pędów mogą gnić.
Ile razy w roku przycinamy żywopłot?
To kiedy ciąć żywopłot zależy od gatunku roślin. Przykładowo bukszpan można przycinać co miesiąc, zaczynając w marcu, kończąc późną jesienią. Tuje można przycinać trzy razy w roku, pierwsze cięcie można przeprowadzić w marcu a ostatnie w sierpniu. Szybko rośnie też cis, dlatego począwszy od wczesnej wiosny, można przycinać taki żywopłot co miesiąc.
Jak przycinać stary żywopłot?
Cięcie starego żywopłotu powinno odbyć się wczesną wiosną i nie powinno ono być radykalne. Ostatnie strzyżenie żywopłotu warto przeprowadzić jeszcze w sierpniu. Pielęgnacja starych żywopłotów powinna polegać na usunięciu suchych i chorych pędów, zaś młode pędy powinny być zachowane.
Jakie narzędzia wybrać do przycinania żywopłotu?
Najlepiej sprawdza się wykorzystanie nożyc elektrycznych oraz sekatorów ręcznych. Przy wykorzystaniu tych narzędzi może odbywać się przycinanie iglaków oraz żywopłotów liściastych.
Pielęgnacja żywopłotu — o czym jeszcze warto pamiętać?
Im częściej będziesz przycinać gałązki, tym Twój żywopłot będzie rosnąć bujniej. Pamiętaj jednak o dostosowaniu cięcia wedle gatunków roślin oraz o zachowaniu wykorzystywanych w tym celu narzędzi w dobrym stanie. Tępe nożyce mogą szarpać gałązki.
Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.