Dlaczego trawnik zmienia kolor? - najczęstsze choroby trawy

01. 08. 2023

Dlaczego trawnik zmienia kolor? - najczęstsze choroby trawy

Bujny trawnik w kolorze soczystej zieleni to marzenie każdego właściciela ogrodu. Okazuje się jednak, że trawiasty dywan wymaga intensywnej pielęgnacji, a estetyczny wygląd darni często zaburzają różnego rodzaju choroby trawnika. Poznaj najczęstsze przyczyny zmiany koloru trawy i rozpoznaj chorobę trawnika, aby móc reagować natychmiast i zawsze cieszyć się pięknym, zielonym terenem we własnym ogrodzie.

Najczęstsze przyczyny zmiany koloru trawy

Zastanawiasz się, dlaczego Twój trawnik zmienia kolor? Przyczyny mogą być różne. Z reguły są to objawy choroby trawnika, kiedy darń zaatakują grzyby. Co ważne, choroby trawnika występują zazwyczaj w efekcie złej pielęgnacji trawy. Można wymienić tutaj chociażby zbyt częste koszenie, nieprawidłowe nawożenie, brak zabiegów, takich jak wertykulacja trawnika, za duże zacienienie trawy czy zalegająca, ścięta trawa po koszeniu.

Biały nalot na trawie, żółta trawa po zimie, suche, a może brązowe plamy na trawniku? Dowiedz się, dlaczego trawa żółknie i jak rozpoznać różne rodzaje chorób grzybowych! Rozpocznij leczenie zainfekowanych powierzchni, aby najczęstsze choroby traw nie rozprzestrzeniły się w całym ogrodzie. Czarcie kręgi, rdza traw, zgorzel siewek traw, mączniak prawdziwy traw, brunatna plamistość traw, czerwona nitkowatość traw, to przykłady chorób trawnika, które mogą wystąpić w Twoim ogrodzie.

Choroby grzybowe trawnika — rodzaje grzybów na trawniku

Objawy choroby grzybowej trawy są zazwyczaj charakterystyczne, dzięki czemu bez problemu udaje się ją zwalczyć. Pamiętaj jednak, że symptomy mogą być zmienne i zależą od gatunków trawy czy warunków środowiskowych. Choroba grzybowa może ujawniać się w postaci takich objawów, jak: plamistość trawników, smugi na darni, zmiana koloru na źdźbłach trawy i liściach trawy. Bardzo często wyczuwalny jest też specyficzny zapach wydzielający się z trawnika. Choroba grzybowa zajmuje początkowo niewielkie fragmenty trawnika, dlatego tak ważne jest jej rozpoznanie, aby grzyb na trawie mógł zostać jak najszybciej zwalczony, zanim zainfekuje cały zielony teren. Poznaj najczęściej występujące grzyby na trawie.

Pleśń śniegowa

Pleśń śniegowa to jeden z najgroźniejszych grzybów na trawniku. Na darni zauważyć można brązowe plamy o średnicy 15-20 cm, które najczęściej pojawiają się wiosną. Rankiem zauważyć zaś można biały nalot, a w dni słoneczne kolor grzybni zmienia się w pomarańczowy. Na pleśń śniegową bardziej narażone są trawniki nawożone azotem, dlatego zaleca się nawożenie azotowe, ale z dodatkiem potasu. Przed zimą zaś warto skosić trawnik krótko, usunąć skoszoną trawę i zalegające liście. Pielęgnacja powinna wykluczyć również deptanie trawy, na której leży śnieg.

Rdza trawy

Rdza traw nie pojawia się na trawnikach regularnie koszonych i nawożonych, ale na tych zaniedbanych zauważyć można przebarwienie źdźbeł i liści od koloru żółtego do brunatnego, a nawet czarnego. Rdze traw zaobserwować można najczęściej jesienią, ale odmiana żółta występuje także latem. Aby zapobiegać infekcji tego rodzaju grzybów trawnika, zaleca się koszenie darni raz w tygodniu.

Żółta plamistość traw

Żółta plamistość trawników pojawia się najczęściej latem i na nisko koszonych trawach. Ten grzyb na trawniku to prawdziwa zmora na boiskach trawiastych czy polach golfowych. Pojawia się najczęściej wtedy, kiedy ogrodnik zaprzestaje nawozić azotem. Aby zapobiegać tej chorobie grzybowej, ogrodnik powinien regularnie przeprowadzać zabieg, jakim jest wertykulacja trawnika. Początkowo warto również podlewać trawę w ciągu dnia.

Zgorzel podstawy źdźbła

Ta choroba wywołana grzybem z rodzaju Pythium pojawia się z reguły na nowo założonych trawnikach. Zgorzel rozpoznać można po szarym nalocie na źdźbłach, są one też wilgotne, jakby nasiąknięte wodą. Aby uniknąć rozwoju grzybni, zaleca się umiarkowane nawożenie azotowe. Warto ograniczyć zacienienie darni oraz jej podlewanie wieczorem. Przydaje się również aeracja i wertykulacja trawy.

Częste przyczyny problemów z trawnikiem

Choroba wywoływana grzybami to niejedyny problem, jaki może pojawić się w ramach utrzymania bujnego, zielonego trawnika. Nieestetyczny wygląd darni może być wywołany również poprzez złą pielęgnację i nieodpowiednie warunki glebowe czy niewłaściwe nawożenie. Przyczyną niszczenia trawnika może być też susza, za duże zacienienie, intensywne opady czy mróz.

Zbyt niskie koszenie trawy

Zbyt niskie koszenie trawy może wywołać jej przerzedzenie. Co więcej, za krótka trawa traci swoją odporność i jest bardziej podatna na choroby. Istotne jest również to, aby po każdym koszeniu trawnika zawsze usuwać ściętą trawę. Pod tą zalegającą mogą rozwijać się grzyby.

Nieodpowiednie nawożenie trawy

Zły dobór nawozów, uwzględniając konkretny gatunek trawy, może prowadzić do efektu wręcz odwrotnego. Porażony niewłaściwym nawozem trawnik może wykazywać zbyt powolny wzrost i niezbyt bujne zagęszczenie. Widoczne mogą być też niekorzystne zmiany związane z niedoborem potasu czy nadmiarem azotu. Co więcej, nawozy należy dobierać, patrząc na porę roku czy warunki glebowe.

Ekstremalne warunki pogodowe

Trawa może być podatna na choroby w wilgotnym środowisku. Nie pomaga nadmiar słońca, ale też za duże jego zacienienie. Młody trawnik żółknie przy niedoborze nawadniania, ale także po zbyt intensywnych opadach. Niekorzystnie działa również mróz.

Jak poradzić sobie z chorobami trawnika?

W pierwszej kolejności należy rozpoznać rodzaj choroby trawy, jaka zaatakowała trawnik. Dopiero wtedy można wybrać skuteczny oprysk na grzyby w trawie. Zawsze można stosować również domowe sposoby na grzyby na trawniku. Zawsze sprawdza się regularne koszenie, konieczna jest też wertykulacja, aby utrzymać swobodny przepływ powietrza. Zalecane jest zrównoważone nawożenie, uwzględniając gatunek trawy, rodzaj gleby i porę roku. Aby zapobiegać chorobom trawnika, konieczne jest zbieranie ściętej trawy po koszeniu, uprzątnięcie liści po jesieni oraz wycięcie dolnych gałęzi drzew, jeśli te powodują za duże zacienienie lub opadają na trawę.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.




Może Cię zainteresować