Oszczędź sobie zmartwień: na co zwracać uwagę podczas sadzenia drzew?

01. 08. 2023

Oszczędź sobie zmartwień: na co zwracać uwagę podczas sadzenia drzew?

Drzewa, czy to owocowe czy ozdobne, to nieodłączny element niemal każdego ogrodu. Nie tylko zapewniają pyszne owoce, ale także zapewnią przyjemny cień. Drzewa w ogrodzie tworzą mikroklimat, którego nie da się osiągnąć w żaden inny sposób.

Czy wiesz, że drzewa w ogrodzie działają jak naturalny klimatyzator? W najgorętsze dni odparowują wodę z liści, która ochładza i schładza również otaczające powietrze, dlatego znacznie lepiej czujemy się w cieniu pod drzewem niż np. pod gorącym żaglem parasola.

Sadzenie drzew musi być jednak dokładnie zaplanowane. Najczęstszym problemem jest to, że sadząc młode drzewko, nie docenia się, jak bardzo ono urośnie z czasem. Jeśli posadzisz drzewo blisko granicy posesji, z biegiem lat może się zdarzyć, że gałęzie będą wystawać poza ogrodzenie do sąsiadów lub na ulicę. Im bliżej ogrodzenia będzie rosło drzewo, tym częściej będziesz musiał regulować i przycinać jego koronę.

Gałęzie wyrastające na stronę sąsiadów mogą być przyczyną niepotrzebnych sporów, a te wychodzące na ulicę mogą zasłaniać znaki drogowe, utrudniać widoczność kierowcom, uszkadzać samochody lub ograniczać i zagrażać pieszym. Im bliżej ogrodzenia będzie rosło drzewo, tym częściej będziesz musiał regulować i przycinać jego koronę.

Podobnie gałęzie mogą później uszkodzić ściany i dachy domów, a spadające liście mogą zatkać rynny.

Zanim posadzisz drzewo, dowiedz się, jak szeroko może urosnąć korona drzewa i wybierz miejsce do sadzenia, które znajduje się w rozsądnej odległości od miejsc, w których gałęzie drzewa mogą przeszkadzać. Zwłaszcza w przypadku starszych drzew, spodziewaj się, że będziesz musiał na bieżąco dbać o koronę drzewa. Na początku prawdopodobnie poradzisz sobie z sekatorem i małą piłą. Jednak po kilku latach prawdopodobnie nie będziesz mógł obejść się bez solidnej piły na wysięgniku, aby móc wygodnie usuwać gałęzie na większej wysokości.

Podczas sadzenia nie wolno nam zapominać o korzeniach drzew. Niektóre drzewa (na przykład dąb, topola, brzoza itp.) mogą mieć długie i mocne korzenie, które mogą uszkadzać fundamenty budynków, podnosić chodniki, wyrastać ponad powierzchnię trawników i klombów lub powodować wiele innych problemów. W związku z tym najlepiej unikać sadzenia takich drzew w pobliżu domów, murów i chodników.

Krótko mówiąc, niewłaściwie posadzone drzewo może przysporzyć więcej kłopotów niż pożytku. Z drugiej strony drzewo, którego odmianę wybierzesz z dużym wyprzedzeniem i starannie posadzisz w odpowiednim miejscu, stanie się dominantą ogrodu, co sprawi Ci radość, a w gorące letnie dni pod jego koroną znajdziesz azyl do wypoczynku.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować