Żywopłot: zielona ściana, która może podzielić sąsiadów

01. 08. 2023

Żywopłot: zielona ściana, która może podzielić sąsiadów

Żywopłoty mają swój urok, zapewniają prywatność i mogą stworzyć przyjemne otoczenie w Twoim ogrodzie. Ale niestety nie dla każdego. Źle posadzony żywopłot może być przedmiotem sporów sąsiedzkich.

Kto nie chciałby prywatności w swoim ogrodzie? Nikt nie czuje się komfortowo z ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów, gdy latem chce się zrelaksować w kostiumie kąpielowym nad basenem. Jak to mówią: nie wybieramy sobie rodziców i sąsiadów. Dlatego często zdarza się, że możemy być serdecznymi przyjaciółmi z jednym sąsiadem, a mieć raczej chłodne stosunki z innym. W każdym przypadku konieczne jest jednak, aby nie wprowadzać żadnego powodu do niepotrzebnych sporów.

Jeśli przeszkadzają ci wścibskie spojrzenia sąsiada, prawdopodobnie myślisz o wizualnym oddzieleniu działek. Najprostszym rozwiązaniem może być żywopłot, jednak zanim zaczniesz go sadzić, powinieneś porozmawiać z sąsiadem i skonsultować z nim swój zamiar. Możesz być zaskoczony faktem, że on również ceni sobie prywatność i chętnie zgodzi się na posadzenie żywopłotu.

Nieprzemyślane zasadzenie żywopłotu może być przyczyną wielu problemów i sporów w przyszłości. Zbyt wysoki żywopłot może przysłonić działkę sąsiada, podczas gdy niektóre rośliny dobrze radzą sobie w cieniu, inne więdną. Nikt nie byłby zachwycony, gdyby jego wysiłki ogrodnicze poszły na marne tylko dlatego, że pozbawiony skrupułów sąsiad posadził kilkumetrowe ogrodzenie.

Podobnie cień może paść na basen sąsiada, a spadające kwiaty i liście mogą zanieczyścić wodę w jego basenie. Ograniczyłoby to oczywiście możliwości korzystania z basenu i wiązałoby się z większym wysiłkiem i kosztami utrzymania jakości wody.

Jeśli przeszkadza ci to, że sąsiad może zajrzeć do twojej sypialni ze swojego okna, załóż zasłony lub żaluzje w oknie, zamiast rozwiązywać problem wysokim żywopłotem. Zasady i przepisy dotyczące wysokości żywopłotów mogą się różnić w zależności od lokalnych przepisów i ograniczenia planistycznego. Jeśli właściciel ogrodzenia zdecyduje się posadzić żywopłot wyższy niż dozwolona granica, może to spowodować problemy z lokalnymi władzami i sąsiadami.

Należy również pamiętać, że niektóre rośliny mogą się szeroko rozprzestrzeniać i będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli sąsiad nie zgodzi się na to, abyś od czasu do czasu przycinał płot nożycami do żywopłotu, lepiej wybrać rośliny, które takiej pielęgnacji nie wymagają.

Czasami może się zdarzyć, że mimo całej troski nie możesz dogadać się z sąsiadem. Wtedy nie pozostaje chyba nic innego jak przemyśleć układ własnego ogrodu w taki sposób, aby można było w nim stworzyć prywatny kącik bez konieczności sadzenia żywopłotu na granicy posesji. Jest to z pewnością lepsze rozwiązanie niż życie w permanentnych nieporozumieniach z sąsiadami.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować