Trawy ozdobne do ogrodu: wybór, sadzenie, pielęgnacja

12. 06. 2023

Trawy ozdobne do ogrodu: wybór, sadzenie, pielęgnacja

Trawy ozdobne do ogrodu mogą być doskonałą dekoracją i urozmaiceniem w każdej przydomowej przestrzeni. Zwarte kępy można wybierać ze względu na różnorodne odmiany, na przykład wysokie trawy ozdobne świetnie pasują do niskich krzewów ozdobnych, a te o kaskadowym pokroju będą idealne w pobliżu zbiorników wodnych. Jeśli projektujesz swój nowoczesny ogród albo na terenie zielonym brakuje wyrazistego dekoru wzdłuż ścieżek, trawa pampasowa lub inna będzie strzałem w dziesiątkę. Poznaj lepiej różne gatunki traw ozdobnych i wybierz te w donicach lub do gruntu, aby Twój ogród był naprawdę okazały.

Czym są trawy ozdobne?

Trawy ozdobne to najczęściej rośliny wieloletnie z rodziny jednoliściennych. Zaliczają się do grupy wiechlinowatych, ale mogą tworzyć również grupę roślin turzycowatych, sitowatych czy rześciowatych. Z reguły trawy ozdobne lubią tereny wodne lub wilgotne, ale jeśli wybierzesz odpowiednie kompozycje, z powodzeniem sadzonki traw ozdobnych mogą być dekoracją w Twoim ogrodzie, nawet jeśli nie ma w nim zbiornika wodnego.

Dlaczego warto uprawiać ozdobne trawy?

Każda odmiana trawy ozdobnej wymaga innych warunków uprawy. Niektóre gatunki traw uwielbiają miejsce nasłonecznione, inne lepiej sprawdzą się w półcieniu. Dzięki temu możesz dopasować je do warunków w swoim ogrodzie, gdzie będą pięknie rosły.

Co więcej, trawy ozdobne w ogrodzie zazwyczaj nie wymagają intensywnej pielęgnacji, wystarczy formować je w estetyczne kępy. Zastanawiasz się, z czym łączyć trawy ozdobne? To również warunek, dzięki któremu warto uprawiać te okazałe rośliny. Okazuje się, że z łatwością można je łączyć z różnego rodzaju bylinami, aby stworzyć iście reprezentacyjną kompozycję.

Warto również wspomnieć, że wśród traw ozdobnych bez problemu można znaleźć odmiany zimozielone, które stanowią dekorację zielonego terenu przez cały rok. Trzeba też przyznać, że ozdobne trawy do ogrodu, które wczesną jesienią przybierają słomkowy kolor, prezentują się równie pięknie.

Rodzaje ozdobnych traw

Trawy ozdobne występują w rozmaitych odmianach, dzięki czemu gęste kępy można dobierać wedle własnych preferencji, uwzględniając estetykę ogrodu, ale również patrząc na warunki, jakie panują w ogrodowej przestrzeni. Wyróżnić można odmiany wysokich traw ozdobnych, niskie trawy ozdobne, zimozielone trawy ozdobne do ogrodu czy nietypowe trawy ozdobne, które zaskakują swoim wyglądem. Wybierz te, które wyróżniają się pięknymi kwiatostanami, mają soczyście zielone liście albo rośliny, które będą tylko dopełnieniem kompozycji z innymi bylinami.

Wysokie ozdobne trawy dodają pionowej formy do Twojego ogrodu

Jeszcze do niedawna wysokie trawy ozdobne do ogrodu stanowiły jedynie tło i drugi plan dla innych, wielobarwnie kwitnących roślin. Często były również uzupełnieniem roślinnych kompozycji. Dzisiaj, w nowoczesnych ogrodach coraz częściej grają "pierwsze skrzypce". Z jednej strony docenia się je za minimalizm, z drugiej zachwycają pióropuszami i gęstymi kępami w klimacie boho. Co ciekawe, większość z nich można sadzić nie tylko w gruncie, ale również w donicach.

Wysokie trawy ozdobne do ogrodu powinny być sadzone w pierwszym rzędzie przy ogrodzeniu, tuż przy oczkach wodnych czy przy alejkach spacerowych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mają sporo wolnej przestrzeni i nie będą zasłaniać innych roślin ozdobnych.

Wśród wysokich traw ozdobnych wyróżnia się przede wszystkim miskant chiński, miskant olbrzymi, trawę pampasową o kwiatostanach w różnych kolorach czy trzcinnik, znany również jako płonące zapałki. Większość traw ozdobnych, które porastają wysoko, pięknie prezentuje się jako naturalny żywopłot.

Niskie ozdobne trawy to subtelna ozdoba na Twojej rabacie

Trawę ozdobną możesz wykorzystać również jako subtelną ozdobę rabat. Przyznasz, że pojedyncza kępa niewielkich rozmiarów może doskonale ozdobić skalniak czy przestrzeń przy ogrodowym tarasie. Niskie trawy ozdobne nie wymagają dużej przestrzeni, za to wiele z nich zachwyca swoją oryginalną kolorystyką.

Wśród niskich traw ozdobnych wyróżnia się przede wszystkim imperatę cylindryczną, kostrzewę siną, seslerię jesienną i owsicę wiecznie zieloną.

Nietypowe ozdobne trawy zaskakują swoim niebanalnym wyglądem

Kostrzewy, owsice, turzyce, miskanty chińskie, wszystkie te odmiany traw ozdobnych uprawianych w ogrodzie uznawane są za nietypowe. Uwagę zwraca przede wszystkim ich wygląd. Ich kwiatostany przypominają kolorowe pióropusze, są też trawy ozdobne o liściach pasiastych niczym zebra. To oczywiście tylko przykłady. Wśród nietypowych odmian znajdziesz wiele innych zaskakujących roślin tego gatunku.

Zimozielone trawy ozdobne zachowują piękno przez cały rok

Decydując się na zimozielone trawy ozdobne do ogrodu, z łatwością uda się zapewnić piękny wygląd zielonej przestrzeni przez cały rok. Wybór samych traw zimozielonych jest ogromny, a wśród tych najpopularniejszych odmian wyróżnia się przede wszystkim turzyce, na przykład turzyce zwisłe albo turzyce ptasie łapki.

Uprawa ozdobnych traw

Uprawa traw ozdobnych w ogrodach nie jest zbyt trudna ani wymagająca. Aby roślina mogła prezentować się okazale, wystarczy posadzić ją w odpowiednim miejscu. Większość gatunków dobrze radzi sobie w gruncie uniwersalnym. Ważna jest natomiast pielęgnacja ozdobnych traw, przede wszystkim ich cięcie. Dzięki temu kompozycje z traw ozdobnych mogą wyglądać pięknie o każdej porze roku.

Jak zasadzić ozdobne trawy, by stworzyć piękny ogród?

Przede wszystkim musisz przewidzieć, ile miejsca potrzebuje trawa ozdobna danego gatunku, aby mogła bujnie rosnąć. Wybierz miejsce raczej osłonięte od wiatru, z dostępem do wody. Do sadzenia wykorzystaj narzędzia ogrodowe, takie jak łopata czy szpadelek. Pamiętaj, aby dół, w którym posadzisz trawę, był dwa razy większy, niż bryła korzeniowa rośliny. Przed posadzeniem trawy bryłę korzeniową warto rozpulchnić w wodzie.

Najlepszy czas na sadzenie traw ozdobnych przypada wiosną, w okresie, w którym nie przewiduje się już przymrozków.

Jak pielęgnować ozdobne trawy, aby rosły zdrowo i pięknie?

Trawy ozdobne nie wymagają większej pielęgnacji oprócz regularnego podlewania. Rzadko też są atakowane przez szkodniki. Aby rosły jeszcze piękniej, wiosną można nawozić grunt, w którym rosną naturalnym kompostem.

Kiedy przycinać ozdobne trawy? Proste zasady przycinania

Przycinanie traw ozdobnych powinno przebiegać zgodnie z wymaganiami w zakresie każdego gatunku. Najczęściej zaleca się ich przycinanie w pierwszej połowie kwietnia już po pierwszych przymrozkach.

Zastosowanie ozdobnych traw w ogrodzie

Trawy ogrodowe ozdobne mogą stanowić nie tylko dekorację zielonego terenu. Z powodzeniem mogą pełnić też funkcję praktyczną. Sprawdź, jak wykorzystać trawy ozdobne niskie i trawy ozdobne wysokie wieloletnie, aby ogród zawsze wyglądał atrakcyjnie.

Jak wykorzystać ozdobne trawy w aranżacji Twojego ogrodu?

Trawy ozdobne do donic będą dobrze prezentować się tuż przed wejściem do domu albo na ogrodowym tarasie. Wysokie odmiany traw ozdobnych mogą zakrywać niezbyt estetyczne ogrodzenie albo stanowić naturalny płot. Doskonale wyglądają też jako dekoracja zbiorników wodnych w ogrodowej przestrzeni.

Niskie trawy ozdobne mogą być uzupełnieniem kompozycji z bylinami, na przykład na skalniakach czy przydomowych rabatach. Będą też piękną ozdobą przy budynkach czy wzdłuż podjazdów i chodników.

Jakie rośliny pasują do ozdobnych traw?

Trawa wysoka ozdobna albo trawa niska musi być dopasowana do innych roślin, które dobrze rosną w podobnych warunkach. Dobierając rośliny do traw ozdobnych, weź pod uwagę ich preferencje co do nasłonecznienia stanowiska.

Trawa ogrodowa ozdobna najczęściej tworzy piękną kompozycję z żurawkami, hostami, jeżówkami czy rozchodnikami. Można dobierać również różne odmiany traw ozdobnych wysokich oraz niskich, biorąc pod uwagę na przykład kolory kwiatostanów czy akcent dekoracyjny liści.

Najpopularniejsze gatunki ozdobnych traw

Okazuje się, że trawy ozdobne są dzisiaj niezwykle modne i chętnie sadzi się je w ogrodach klasycznych, ale również tych boho, loftowych, retro czy nowoczesnych. Za najładniejsze i najpopularniejsze rodzaje traw ozdobnych uznaje się między innymi takie odmiany, jak Red Baron, kostrzewa sina czy miskant chiński. Poznaj je lepiej i wybierz idealną trawę ozdobną do Twojego ogrodu.

Red Baron — czerwona trawa ozdobna

Jest szczególnie ceniona za czerwone zabarwienie źdźbeł trawy. Dobrze prezentuje się w kompozycji z zimozielonymi odmianami innych traw i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Te trawy ozdobne czerwone wieloletnie nie zajmują zbyt wiele miejsca i są niskie, dlatego warto sadzić je wśród bylin.

Kostrzewa Sina — niebieska trawa ozdobna

Kostrzewa sina to jedna z najczęściej wybieranych niskich traw ozdobnych. Ma wyjątkowe ubarwienie w odcieniach niebieskiego. Pięknie wyróżnia się na tle innych, zielonych roślin. Kuliste kępy znoszą nawet najtrudniejsze warunki, kostrzewa sina może być sadzona w towarzystwie iglaków.

Miskant Chiński — wysoka trawa ozdobna

Miskant chiński jest najczęściej wybieraną wysoką trawą ozdobną. Doskonale radzi sobie jako naturalny żywopłot. Występuje w różnych odmianach kolorystycznych, biorąc pod uwagę kwiatostany.

Kostrzewa Gautiera — niska trawa ozdobna

Ta zimozielona trawa ozdobna tworzy zwarte, półkuliste kępy. Dorasta do 20 cm, ale jej kwiatostany mogą osiągać wysokość nawet do 50 cm. Lubi nasłonecznione miejsca.

Śmiałek darniowy — trawy ozdobne do cienia

Kępiasty pokrój nie jest jedynym walorem tej niskiej trawy ozdobnej. Śmiałek darniowy zachwyca wysokimi kwiatostanami ozdobnymi w srebrzystym kolorze.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować