Co robi Twój pies, gdy zostaje sam w domu?

17. 01. 2023

Co robi Twój pies, gdy zostaje sam w domu?

Pies szczekający cały czas, gdy jest sam w domu, może szybko zantagonizować wszystkich sąsiadów, zwłaszcza jeśli szczeka w mieszkaniu. Ale nawet na wsi nikt nie jest szczęśliwy, gdy chce skorzystać z niedzielnej sjesty w ogrodzie, a za płotem bez przerwy szczeka pies, którego właściciel wyjechał z rodziną na wycieczkę. Jeśli pies jest zbyt emocjonalnie związany z właścicielem, oduczenie go szczekania będzie dość trudne. Nierzadko zdarza się też, że taki pies w desperacji wyrywa ogrodzenie i idzie szukać ukochanego właściciela. Co zrobić w takim przypadku?

Najważniejsze jest to, aby z czasem przyzwyczaić psa. Począwszy od szczenięctwa, zostawiaj go na krótko samego w domu i stopniowo wydłużaj czas nieobecności. Przed wyjściem nie wolno żegnać się z psem ani przytulać go w żaden sposób na siłę. Niepotrzebnie dałoby mu to znać, że wyjeżdżasz i sprawi to, że chciałby jechać z tobą. Może też pomóc, jeśli przed wyjściem zabierzesz psa na spacer.

Dobrym sposobem jest zapewnienie psu zajęcia podczas Twojej nieobecności. Może to być psia układanka, w której ukryjesz smakołyk, a pies spędzi długi czas, próbując wymyślić, jak się do niego dostać. Odpowiednie są również różne ścięgna do żucia, które zajmą psa na długi czas, więc nawet nie zauważy, że wyszedłeś. Często pomaga też włożenie do psiej jamy kawałka swojego starego ubrania, ale nie wolno go prać, aby pies mógł poczuć na nim zapach swojego pana. Niektórzy hodowcy rozwiązali ten problem również poprzez pozostawienie w domu włączonego radia. Dzięki temu pies czuł, że nie jest sam w domu, albo że jego pan wyszedł na chwilę.

Jeśli utrzymasz psa dobrze zajętego, czasami może to pomóc rozwiązać wszelkie problemy z jego ucieczkami. Ale przyczyną ucieczki nie zawsze musi być tęsknota za domem pod Twoją nieobecność. Czasem przyczyną ucieczki może być wrodzony instynkt łowiecki, czasem może to być suczka bawiąca się na drugim końcu ulicy. Nadmierny instynkt łowiecki może doprowadzić do tego, że pies zniszczy fermę drobiu lub królików sąsiada. A żaden właściciel pyskatej suczki nie będzie zadowolony z nieplanowanej wizyty obcej osoby. Przyczyny powstawania wybiegów dla psów mogą być niezliczone. Nie raz przyczyną ucieczki był strach przed burzą lub innym hałasem w okolicy. Dlatego bardzo ważne jest, aby pies miał dobrej jakości budę w ogrodzie, w której będzie czuł się bezpiecznie. Przyczyną nadmiernego szczekania i uciekania mogą być również zaburzenia psychiczne, ale wtedy pomóc może tylko doświadczony lekarz.

Ważne jest, aby od samego początku zapobiegać ucieczkom wszelkimi możliwymi sposobami. Jest to łatwiejsze niż uczenie psa który już wcześniej uciekał. Ale czasem nawet dobre ogrodzenie nie pomaga. Hodowcy często są zaskoczeni, że nawet mały pies potrafi rozplątać lub rozerwać ogrodzenie, albo duży pies może podnieść całe ogrodzenie i nie przejmować się tym, że zostanie ono podrapane. W tym przypadku wystarczy odpowiednio wzmocnić ogrodzenie u dołu na czas dojrzewania psa, aby nie uległo ono podrapaniu lub rozplątaniu. Sprawdzonym rozwiązaniem jest przymocowanie pozostałości po starej macie zbrojeniowej na wysokość np. ok. 1 m. Częściowo osadzić ją w ziemi, tak aby pies nie mógł go skubnąć. Może nie jest to estetyczne, ale dorastający pies zazwyczaj szybko zorientuje się, jak daremne są jego próby ucieczki i z czasem będziesz mógł ponownie usunąć siatki.

Jeśli psu uda się uciec, nigdy nie karz go po powrocie. Czasami możesz mieć rację, aby być zły, zwłaszcza jeśli spędziłeś godziny przeczesując obszary terenu i odwiedzając schroniska. Po prostu jeśli ukarzesz psa, to będzie on kojarzył karę z powrotem i następnym razem do domu raczej nie będzie się bardzo spieszył...

Najważniejsze jest, aby zacząć radzić sobie z wszelkimi problemami wcześnie, zanim staną się one regularnym nawykiem. Jeśli nie potrafisz sobie z nimi poradzić samodzielnie, nie bój się skontaktować z profesjonalistą.

POWIĄZANE KATEGORIE

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować