Idealny czas na przycięcie drzew.

20. 03. 2024

Idealny czas na przycięcie drzew.

W okresie, gdy przyroda zapadła w stan hibernacji, okres spoczynku warto wykorzystać na zimowe przycinanie. Nie jest ono jednak odpowiednie dla wszystkich gatunków drzew, a głównie roślin rdzeniowych, czyli jabłoni i grusz. Na owoce pestkowe lepiej poczekać do kwietnia, można je przycinać do końca lata.

Podczas przycinania ważne jest, aby znaleźć równowagę między tym, co należy zrobić, a tym, co nie zaszkodzi drzewu. Zwłaszcza w przypadku starszych, zaniedbanych drzew może zaistnieć konieczność przeprowadzenia szerszej interwencji, ale należy ją rozłożyć na kilka lat, a nie robić wszystkiego na raz. Gdybyś dokładnie przyciął drzewo na raz i skrócił wszystkie mocniejsze gałęzie, najprawdopodobniej szybko wypuściłoby wiele nowych pędów i nie zobaczyłbyś owoców.

Nie należy bać się wycinania "dzikich" gałęzi, które najzwyczajniej w świecie wysysają z drzewa energię, którą roślina mogłaby przekierować na wydawanie owoców. Jednocześnie korona pogrubiona zbędnymi gałęziami utrudnia dostęp światła i powietrza, zatrzymuje wilgoć, co sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i mchów. Idealna korona drzewa jest przewiewna i ma regularny kształt.

Ważny jest także odpowiedni dobór narzędzi. Zapomnij o starej zardzewiałej piłce dziadka, która od lat leży w szopie. Narzędzie musi być ostre i czyste, aby cięcie było możliwie gładkie i szybko się zagoiło. Niezbędne są ostry sekator i piła z ostrymi zębami. Obecnie na rynku dostępne są również małe piły łańcuchowe rozgałęźne. W tym przypadku konieczne jest nasmarowanie łańcucha olejem.

Należy również ostrożnie usunąć wszelkie suche i chore gałęzie, które mogłyby stać się bramą dla chorób i szkodników. Jednocześnie nie zapomnij dokładnie potraktować wszystkich nacięć lateksem.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować