Jesień: czas konserwacji i napraw w ogrodzie.

08. 11. 2023

Jesień: czas konserwacji i napraw w ogrodzie.

Kiedy rośliny zrzucają liście jesienią, często ujawniają drobne uszkodzenia elementów stałych ogrodu, które od wiosny były ukryte przed naszym wzrokiem za bujną roślinnością. Dlatego jesień to najlepszy czas na rozpoczęcie napraw i konserwacji.

Drewniana pergola porośnięta pnączami zapewnia nam romantyczne schronienie przed palącym słońcem latem. Kiedy jesienią rośliny zrzucą liście, mamy okazję sprawdzić, czy konstrukcja pergoli jest w porządku i czy coś się gdzieś nie poluzowało. Dokręcimy luźne śruby, wymienimy zbutwiałe i uszkodzone części oraz pokryjemy pergolę powłoką ochronną. Jeśli w pergoli masz przewody elektryczne do oświetlenia i gniazdka, przynajmniej wizualnie sprawdź, czy są w porządku. Jeśli jednak wymagają naprawy lub wymiany, powierz tę pracę profesjonalistom.

Nie zapomnij dokręcić śrub w drewnianych podłogach na tarasach i w pergolach. Zimą pod wpływem zmian temperatury deski podłogowe mogą się poluzować.

Zwróć uwagę na meble ogrodowe. Sprawdź pod kątem uszkodzeń, dokręć śruby i wkręty. Meble, które nie są przeznaczone do całorocznego użytku na zewnątrz, należy przechowywać w suchych pomieszczeniach.

Jesienią niektóre żywopłoty mogą odsłonić uszkodzone ogrodzenie. Dlatego właśnie teraz jest najbardziej odpowiedni czas na naprawy i konserwację. Napraw uszkodzoną siatkę, wymień stare listwy w płotach, aby zimą do ogrodu nie zaglądali nieproszeni goście. Teraz jest także najlepszy czas na odnowienie starego lakieru.

Sprawdź skrytki, szopy ogrodowe i domki ogrodowe. Krzewy często zakrywają części wymagające naprawy przez większą część roku.

Podobnie szklarnie i tunele ogrodowe, które przez cały rok były pełne roślin, teraz są puste, więc teraz jest czas, aby wszystko dokładnie sprawdzić i naprawić. Zabezpiecz osłony okienne przed wywianiem przez wiatr lub obfite opady śniegu. Dokręć połączenia śrubowe.

Gdy tylko opadną liście, nie zapomnij o rynnach. Z pewnością będą pełne liści, które mogłyby je zatkać, dlatego bardzo ważne jest zamiecenie rynien, aby woda mogła dobrze odpłynąć. Jeśli zimą w rynnach pozostanie woda, mogą one zamarznąć, a ciśnienie lub ciężar lodu może je zniszczyć. Sople lodu zwisające z przepełnionych rynien mogą być piękną zimową ozdobą, ale potrafią też zburzyć całą rynnę. Dodatkowo spadające sople mogą zranić człowieka lub zwierzę.

Na koniec przejdź się po ogrodzie i sprawdź czy o niczym nie zapomniałeś.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować