- Strona główna
- Narzędzia i sprzęt ogrodniczy
- Tunele ogrodowe
-
- Kosiarki do trawy
- Traktorki ogrodowe do koszenia trawy
- Aeratory i wertykulatory do trawy
- Podkaszarki do trawy (kosiarki żyłkowe)
- Kosy mechaniczne do trawy (wykaszarki)
- Kultywatory i glebogryzarki ogrodowe
- Programy akumulatorowe
- Sekatory ogrodowe
- Piły ogrodowe do cięcia drewna
- Łuparki do drewna
- Rozdrabniacze do gałęzi
- Ogrodowe dmuchawy i odkurzacze do liści
- Wózki i przyczepki ogrodowe
- Rozsiewacze sadownicze
- Pompy i hydrofory ogrodowe
- Myjki ciśnieniowe
- Zamiatarki do chodników
- Odśnieżarki i zamiatarki do śniegu
- Łopaty i pługi do śniegu na kółkach
- Opryskiwacze sadownicze i ogrodowe do roślin
- Szklarnie ogrodowe foliowe
- Tunele ogrodowe
- Kompostowniki ogrodowe
- Narzędzia ogrodnicze ręczne
- Akcesoria ogrodowe
-
- Narzędzia warsztatowe
- Elektronarzędzia
- Narzędzia akumulatorowe
- Spawarki i przyłbice do spawania
- Zamiatarki
- Betoniarki budowlane
- Piły do betonu
- Odkurzacze przemysłowe
- Kompresory warsztatowe
- Wiertnice glebowe
- Agregaty prądotwórcze
- Stoły warsztatowe
- Zagęszczarki i transportery
- Narzędzia pomiarowe do warsztatu
- Prostowniki samochodowe
- Akcesoria warsztatowe
- Ogrzewanie garażu i warsztatu
- Wciągarki elektryczne i ręczne
Tunele ogrodowe
Tunele foliowe ogrodowe cieszą się bardzo dużą popularnością w przydomowym ogródku i na ogródkach działkowych. Ich zadaniem jest między innymi ochrona rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewnienie jej lepszego klimatu do wzrostu i owocnych plonów. Dzięki tunelom rośliny są mniej narażone na uszkodzenia i choroby, dzięki czemu mogą lepiej się rozwijać, często są zdrowsze i ładniejsze. Tunele ogrodowe dostępne w naszym sklepie charakteryzuje stabilna konstrukcja i wytrzymały materiał wykonania. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i poznania zalet tuneli foliowych w ogrodach.
Czym jest tunel ogrodowy?
Tunele ogrodowe to konstrukcje stelażowe, które opasane są folią ogrodniczą. Tunele foliowe charakteryzują się tym, że w ich wnętrzu panuje specyficzny mikroklimat korzystny dla rozwoju roślin ciepłolubnych.
Namioty foliowe wykorzystuje się najczęściej w ogródkach przydomowych w celu zwiększeniu plonów roślinnych. Takie konstrukcje poleca się przede wszystkim na pomidory, którym mogą zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, a jednocześnie ochronią przed szkodnikami i działaniem czynników atmosferycznych. Tunele sprawdzą się oczywiście także do uprawy innych warzyw i owoców, takich jak ogórki, kwiaty czy zioła.
Jak działają tunele foliowe?
Głównym zadaniem tunelu foliowego jest ochrona roślin i zapewnienie im lepszego klimatu do rozwoju. Zastosowanie tunelu foliowego sprawdza się przede wszystkim w prywatnych ogrodach, u ogrodników, którym zależy na lepszych plonach.
Tunel foliowy chroni uprawy roślin między innymi przed przymrozkami i ostrym słońcem, ale także nadmiernymi opadami deszczu czy gradu, które mogłyby zniszczyć sadzonki. Produkty sprawdzą się także w przypadku roślin, wrażliwych na silne podmuchy wiatru, ponieważ oprawa tunelu foliowego skutecznie chroni plony przed tym zjawiskiem atmosferycznym.
Tunele foliowe charakteryzują się tym, że w ich wnętrzu można utrzymać klimat, wyróżniający się odpowiednią temperaturą i wilgotnością, które potrzebne są konkretnym roślinom do tego, aby wydały obfite plony. Są to narzędzia, które świetnie sprawdzają się jako miejsce do przyspieszenia wegetacji roślin. Ogrodnicy mogą więc liczyć nie tylko na większe zbiory, ale też na to, że plony szybciej wydadzą owoce. Kolejną funkcją tuneli ogrodowych jest ochrona upraw przed insektami, ptakami i większymi zwierzętami, które, na otwartej przestrzeni, mogłyby wyrządzić duże szkody.
Czy warto zdecydować się na tunel foliowy?
Tunel ogrodowy to dobra opcja dla osób, które chcą poprawić plony w przydomowym ogródku. Niektóre rośliny lepiej rozwijają się w ciepłym środowisku, w przestrzeni odgrodzonej od wiatru i szkodników. Jeżeli więc do uprawy warzyw potrzebujesz czegoś, co ochroni je przed niekorzystnymi warunkami, wybór tunelu foliowego będzie jak najbardziej uzasadniony.
Tunele foliowe sprawdzą się nie tylko do uprawy roślin, popularnych w Polsce, takich jak pomidory czy papryka. Możliwość uzyskania ciepłego i wilgotnego klimatu warto wykorzystać także przy hodowli niektórych gatunków egzotycznych. Niedrogi tunel foliowy może więc pomóc ogrodnikom amatorom w uzyskaniu ciekawych okazów na ich posesji.
Namiot ogrodniczy - HECHT TILT II
Namiot ogrodowy o wymiarach: 140 x 140 x 200 cm. Pojemny, z lekką i wytrzymałą aluminiową ramą oraz półkami. Wysokiej jakości nakrycie wykonane z folii PE, odporna na promieniowanie UV.
Namiot ogrodniczy - TUNNEL I
Namiot ogrodniczy o wymiarach: 300 x 200 x 200 cm. Pojemny z lekką i wytrzymałą metalową ramą. Wysokiej jakości okrycie wykonane z folii PE, odporna na promieniowanie UV.
Szklarnia przydomowa czy tunel foliowy? Co wybrać?
W ogrodach wykorzystuje się nie tylko tunele foliowe, ale też przydomowe szklarnie. Który z tych produktów będzie lepszy do indywidualnego użytku? Choć szklarnie charakteryzują się większą trwałością ze względu na mocniejszą konstrukcję, nie do każdego przydomowego ogrodu będą się nadawały. Materiał zewnętrzny szklarni stanowi zazwyczaj poliwęglan, czasem w połączeniu ze szkłem. Jako podporę wykorzystuje się natomiast stelaż metalowy lub aluminium. Szklarnie dobrze izolują ciepło i zazwyczaj są odporne na warunki atmosferyczne. Problem może pojawić się, gdy pod szklarnią rozwinie się infekcja wśród upraw, ponieważ dezynfekcja wnętrza szklarni oraz przeniesienie jej w inne miejsce może być bardziej problematyczne, niż w przypadku tunelu foliowego. Szklarnie są też droższe, a więc do ich zakupu potrzebny będzie większy budżet.
Tunel foliowy wyróżnia się prostą konstrukcją i niską ceną. Tunele foliowe są wyjątkowo lekkie i bez problemu można je przenieść w inne miejsce, jeżeli okaże się, że w pierwotnej lokalizacji gleba jest nieodpowiednia lub panoszą się szkodniki. Stelaż produktu najczęściej wykonany jest z rurek pcv a obudowę stanowi folia perforowana. Tunel foliowy to idealna propozycja dla ogrodników amatorów oraz osób, które myślą o uprawie roślin pod przykryciem po raz pierwszy.
Rodzaje tuneli foliowych
Tunele foliowe są bardzo popularne w przydomowych ogródkach. W sprzedaży można znaleźć kilka rodzajów, różniących się konstrukcją oraz przestrzenią, jaką zapewniają pod uprawę roślin. Zastanawiasz się, jaki tunel foliowy wybrać do swojego ogrodu? Zapoznaj się z rodzajami produktów.
Najpopularniejsze są tunele foliowe wolnostojące, które charakteryzują się lekką, mobilną konstrukcją. Tunel, w którym stelaż stanowią rurki pcv, jest lekki, ale jednocześnie stabilny i niełatwo poddaje się korozji. Takie modele mają zazwyczaj rolowane drzwi lub zamki błyskawiczne, które pomagają zabezpieczyć wnętrze przed szkodnikami. Tunele foliowe wolnostojące przeznaczone są do samodzielnego montażu, który nie powinien stanowić problemu.
Innym rodzajem są tunele foliowe zblokowane, które wykonuje się z użyciem podwójnej pompowanej folii, zapewniającej lepszą izolację. W sprzedaży znajdziemy także tunele foliowe szerokonawowe, charakteryzujące się większą przestrzenią, jednak takie stosuje się częściej w produkcji szkółkarskiej, niż w przydomowym ogrodnictwie.
Jak wybrać najlepszy tunel foliowy?
Tunele foliowe różnią się od siebie rozmiarami, konstrukcją oraz kolorem. Dobierając odpowiedni produkt do indywidualnych wymagań, warto zastanowić się nad jakością wykonania danego produktu oraz innymi parametrami. Solidny tunel foliowy powinien mieć wytrzymały stelaż metalowy lub z rurek pcv. Warto również zwrócić uwagę na trwałość folii oraz oznaczenie UV, które informuje użytkownika o poziomie ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Tunel foliowy — biały czy zielony?
W sklepie można znaleźć tunel foliowy w kolorze białym oraz zielonym. Jaki będzie najlepszy? Kolorystyka tunelu nie powinna być dobierana jedynie przez wzgląd na estetykę produktu. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były tunele foliowe zielone, gdyż istniało przekonanie, że zielona folia jest bardziej wytrzymała i zapewnia lepszą ochronę przeciw promieniom UV. Aktualnie coraz częściej w ogrodach widuje się tunele białe z siatką wzmacniającą. Tunel foliowy koloru białego odbija dużą część światła słonecznego, w związku z czym rośliny, znajdujące się we wnętrzu takiego namiotu będą dobrze nasłonecznione. Tunel zielony szybciej się nagrzewa i gwarantuje lepsze cieniowanie, dlatego będzie odpowiedni dla roślin, wykazujących dużą wrażliwość na poparzenia słoneczne. Zielona folia jest też bardziej odporna na zabrudzenia.
Tunel foliowy — wysoki czy niski?
Tunel foliowy niski warto wybrać, gdy zależy Ci przede wszystkim na przykryciu upraw na dość krótki czas. Wysokość takiego tunelu foliowego nie przekracza 1,5 m, przez co wykonywanie prac pielęgnacyjnych w jego wnętrzu może być problematyczne. Ze względu na niską konstrukcję tunel foliowy jest łatwy w montażu i szybko można go przenieść w inne miejsce. Wysoki tunel wybierany jest częściej, ponieważ zapewnia większą przestrzeń. Wewnątrz takiego tunelu możesz się bez problemu poruszać, a więc ogrodnik ma możliwość systematycznego sprawdzania i pielęgnowania upraw. Tunele foliowe wysokie zaczynają się zazwyczaj od 1,8 m. Oczywiście ten typ jest nieco droższy od tuneli niskich, a ze względu na typ konstrukcji, nieco trudniej jest go rozłożyć.
Jak dobrać tunel foliowy do wielkości uprawy roślin?
Zanim kupisz tunel do ogrodu, zastanów się, jak dużej powierzchni będziesz potrzebował wewnątrz. Konstrukcja powinna być na tyle szeroka i wysoka, aby zmieściły się w niej wszystkie warzywa, owoce czy kwiaty, które chcesz uprawiać pod przykryciem. Oprócz wysokości należy więc zwrócić uwagę także na szerokość i długość tunelu.
Gdzie postawić tunel foliowy w ogrodzie?
Miejsce ustawienia tunelu ogrodowego powinno zostać wybrane jeszcze przed zakupem produktu. Lokalizacja powinna być dobrze nasłoneczniona i w miarę możliwości nienarażona na silne podmuchy wiatru. Najlepiej, aby tunel stał wzdłuż linii północ-południe. W takim położeniu zaleca się też tworzyć grządki w tunelu. Warto zadbać także o to, aby namiot znajdował się w pobliżu źródła wody.
Odpowiednie położenie tunelu to dość ważny czynnik, który ma istotne znaczenie dla rozwoju znajdujących się pod nim roślin.
Kiedy można zacząć uprawę roślin w tunelu?
Większość ekspertów zaleca, aby uprawy w tunelu ogrodowym rozpocząć na przełomie marca i kwietnia. Pod folią można uprawiać różne rośliny, najpopularniejsze są pomidor, ogórki czy papryka, choć wiele osób uprawia też sałatę, szpinak oraz różne owoce i zioła.
Tunele foliowe cieszą się dużą popularnością wśród miłośników ogrodnictwa. Dobór odpowiedniego produktu i wybranie stosownej lokalizacji pozwoli na uzyskanie lepszego klimatu do uprawy roślin. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z naszą ofertą tuneli ogrodowych foliowych i wyboru takiego, który spełni wymagania indywidualnej posesji.