Pielęgnacja trawników na przełomie pór roku: Jesień

19. 09. 2023

Pielęgnacja trawników na przełomie pór roku: Jesień

Jesień znów puka do drzwi, czas więc zadbać o trawnik, aby w przyszłym roku sprawiał nam radość. Co więc należy zrobić?

Wrzesień to idealny czas, kiedy warto przeprowadzić napowietrzanie trawnika. Za pomocą aeratora gleba pod trawnikiem zostaje wzburzona, aby woda i powietrze mogły dotrzeć do korzeni, a jednocześnie wyczesuje się starą trawę i mech. Łopatki aeratora będą rozpulchniać trawnik, powodując jego rozgałęzianie się i zagęszczanie. Należy jednak poczekać, aż gleba nie będzie mokra po deszczach. Idealnie powinien być tylko lekko wilgotny, w przeciwnym razie ostrza aeratora mogą "podrzeć" trawnik.

Aerator akumulatorowy HECHT 1384

We wrześniu ważne jest również, aby po raz ostatni nawozić trawnik, stosując jednak wyłącznie nawozy jesienne o większej zawartości potasu i fosforu. Nie należy stosować nawozów wspomagających wzrost, młoda trawa nie jest tak odporna na niskie temperatury. Potas i fosfor natomiast zapewnią szczególnie mocne korzenie, dzięki czemu trawnik lepiej zniesie zimę.

Bardzo ważne jest także jesienne koszenie trawnika na odpowiednią wysokość. Idealnie na 5-7 cm. Krótszy trawnik byłby bardziej podatny na mróz, podczas gdy wyższy trawnik leżałby płasko i był podatny na choroby i grzyby.

Nie zapomnij również o usunięciu z trawnika opadłych liści, które utrudniają dostęp światła i powietrza. Liście można również zbierać zwykłą kosiarką i wykorzystywać je do kompostowania. Noże kosiarki miażdżą liście, które gniją w kompoście szybciej niż liście zgrabione przez grabie. Idealnym rozwiązaniem jest użycie odkurzacza do liści w trudno dostępnych miejscach.

Kiedy ostatni raz kosić trawnik?

Niestety, nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. W ostatnich latach pogoda jest nieprzewidywalna, dlatego konieczne jest uważne monitorowanie prognoz długoterminowych. Ostatnie koszenie należy wykonać w momencie, gdy trawnik zaczyna zwalniać. Jednocześnie należy kosić z wyprzedzeniem, aby trawnik miał czas na regenerację po koszeniu przed pierwszymi silnymi przymrozkami. Zwykle idealnym terminem ostatniego koszenia jest przełom sierpnia i listopada.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować