Niezbędny krok do udanych zbiorów: Usuń liście z cukinii, dyni i ogórków.

27. 07. 2023

Niezbędny krok do udanych zbiorów: Usuń liście z cukinii, dyni i ogórków.

Rośliny takie jak cukinia, ogórek i dynia są popularnymi uprawami w ogrodach i szklarniach. Aby rośliny te rosły i przynosiły owoce w najlepszy możliwy sposób, ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią opiekę. Wiele już napisano i powiedziano o tym, jak zwalczać choroby i szkodniki, jednak stosunkowo niewiele wiadomo o tym, jak ważne może być usunięcie niektórych liści. Tym prostym zabiegiem możesz nie tylko zmniejszyć ryzyko choroby, ale także znacznie zwiększyć plony.

Uszkodzone i suche liście są często podatne na różne choroby i szkodniki. Jeśli takie liście pozostaną w roślinie, mogą służyć jako źródło infekcji i umożliwić rozwój chorób, takich jak pleśń lub infekcje grzybicze. Ponad to takie liście nie pełnią już żadnej funkcji i są tylko niepotrzebnym obciążeniem dla rośliny. Regularne usuwanie liści eliminuje potencjalne ryzyko i minimalizuje możliwość rozprzestrzeniania się chorób na inne części rośliny.

Rośliny często muszą radzić sobie z niekorzystnymi warunkami, takimi jak brak wody lub nadmierna wilgotność gleby. W takich przypadkach liście żółkną, obumierają, nie spełniają już swoich funkcji i mogą nawet zabierać składniki odżywcze innym zdrowym częściom rośliny. Kiedy je usuniemy, roślina może przekierować swoje zasoby i energię na zdrowe części, a tym samym poprawić ogólny stan zdrowia.

Chociaż liście są niezbędne do fotosyntezy, procesu, który generuje energię potrzebną do wzrostu i tworzenia owoców, jeśli jest ich zbyt wiele, zacieniają się nawzajem i utrzymują wilgoć między nimi. Liść, na który pada tylko minimum światła, słabo spełnia swoją funkcję. W rzeczywistości zabiera tylko energię, którą roślina mogłaby poświęcić na tworzenie owoców. Usuwając liście, które się zacieniają, roślina staje się jaśniejsza, a jednocześnie umożliwia lepszy przepływ powietrza między liśćmi. Wilgoć nie jest tak bardzo zatrzymywana między liśćmi, zmniejszając w ten sposób ryzyko ataków chorób grzybiczych. 

Nakładające się liście konkurują ze sobą również o przestrzeń i zasoby. Dzięki odpowiedniemu usunięciu niektórych liści, ta "presja konkurencyjna" jest zmniejszona, a roślina może lepiej wykorzystać dostępne zasoby do wzrostu i tworzenia owoców.

Podczas kwitnienia niektóre liście mogą również uniemożliwiać zapylaczom dostęp do kwiatów. Niezapylony kwiat nie wyda żadnych owoców, tylko wyschnie i odpadnie, dlatego w tym czasie wskazane jest odcięcie nawet liści, które uciskają kwiaty.

Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z usuwaniem liści. Zbyt duże przycinanie może osłabić roślinę i zmniejszyć płodność. Dlatego zaleca się usuwanie tylko starych i uszkodzonych liści, a następnie ostrożne usuwanie tylko niektórych liści, które utrudniają dostęp i przepływ światła i powietrza wewnątrz rośliny. Najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru liści jest wykorzystanie narzędzia ogrodniczego bez którego żaden ogródek nie ma racji bytu - sekatora.

Czy ten artykuł był dla ciebie interesujący?
Udostępnij.
Może Cię zainteresować